23 Aralık 2015

KPSS Coğrafya: Nüfusun Kırsal ve Kentsel Dağılımı!!!

KPSS Coğrafya: Nüfusun Kırsal ve Kentsel Dağılımı!!!

Bir ülkedeki kırsal ve kentlerde bulunan nüfus miktarını ifade eder. Kır ve kentlerde bulunan nüfus miktarları, o ülkenin ekonomik ve sosyal yapısını yansıtan önemli göstergelerden biridir. Gelişmiş ülkelerde kır nüfus oranı toplam nüfusun %10’unu geçmemektedir.

06_Tur3

Ülkemizde nüusun 10.000’in altında bulunan yerleşmelerde yaşayan nüfusa kırsal nüfus adı verilir. Kırsal nüfusun geçimi önemli ölçüde tarıma ve hayvancılığa dayanmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında kırsal nüfus, toplam nüfusumuzun çoğunluğunu oluşturmaktaydı. 1927 yılında ülkemiz nüfusunun %83,8’i kır, %16,2’si şehir yerleşmelerinde yaşıyordu. Sonraki yıllarda yoğun göç hareketleri sonucu kent nüfusu miktarı ve oranı hızlı bir şekilde artmaya başladı. 1980 yılına kadar fazal olan kırsal nüfus 1985 yılından sonra kentsel nüfusun gerisinde kalmıştır.

2007 yılı nüfus sayımına göre Türkiye nüfusunun %70,5’i il ve ilçe merkezleri olmak üzere kentlerde, yüzde 29,5’i kırsal kesimde yaşadığı anlaşılmıştır. Şehir nüfusu 49 milyon 747 bin 859’a ulaşırken bucak ve köylerde oluran köy nüfusu ise 20 milyon 838 bin 397 olarak hesaplanmıştır.

2012 verilere göre toplam nüfusun %76,8 il ve ilçe merkezlerinde ikamet ederken, %23,2 si belde ve köylerde ikamet etmektedir.

Türkiyenin-Kır-ve-Kent-Nüfusu-grafiği-430x271

Kent nüfusu hızla artarken kır nüfusu hızla azalmıştır. Bunun en önemli nedeni köyden şehirlere göç edilmesidir.

Türkiye’de kırsal nüfusun en fazla olduğu bölge Karadeniz Bölgesi’dir. Nedeni dağınık yerleşmeden dolayı büyük kentlerin sayısının az olmasıdır. Kentsel nüfusun en fazal olduğu bölge ise Marmara bölgesidir. Nedeni ise iş olanaklarının daha fazla olmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.