24 Temmuz 2015

KPSS Coğrafya: Buharlaşma ve Yoğunlaşma!!

KPSS Coğrafya: Buharlaşma ve Yoğunlaşma!!

 

Yeryüzündeki suların çevresinden enerji alarak sıvı halden gaz haline geçmesine buharlaşma denir. Ülkemizde en fazla buharlaşma Güneydoğu Anadolu’da görülür. Buharlaşmanın en az olduğu yer Doğu Karadeniz kıyılarıdır. Yıllık yağış miktarı Mardin’de 690 mm, Kars’ta ise 534 mm dir. Buna karşın Mardin, Kars’tan daha kuraktır. Bu durumun nedeni Mardin’de sıcaklık ve buharlaşmanın fazla olmasıdır. Doğu Anadolu’nun, İç Anadolu’ya göre daha fazla yağış almasının nedeni yükseltisinin fazla olmasıdır.

Buharlaşmanın oluşması için;

Sıcaklık; Sıcaklık arttıkça buharlaşma artar,

Su yüzeyi: Su yüzeyi genişledikçe buharlaşma miktarı artar.

Bağıl Nem: Bağıl nem düştükçe nem açığı büyür, buharlaşma artar.

Basınç: Hava basıncı arttıkça buharlaşma azalır.

Hava kütlelerinin hareketi: durgun havada buharlaşma gerçekleşmez. Yükseltici havada buharlaşma artar. Rüzgarın hızı arttıkça buharlaşma da artar.

 

Yoğunlaşma; Atmosferdeki su buharının sıvı veya katı hale geçmesine denir. Yoğunlaşmanın nedeni sıcaklığın azalmasıdır. Yoğunlaşmanın olması için bağıl nemin %100 aşması gerekmektedir. Yoğunlaşmayı engelleyen faktör hava sıcaklığının artmasıdır.

Yoğunlaşma tür olarak; sis ve bulut şeklindedir.

Sis: Havanın yerden soğumasıyla meydana gelir. Sisli gün sayısı Karadeniz ve Marmara’da en fazla, Güneydoğu Anadolu’da en azdır.

Bulut: Havanın yükselerek soğumasıyla meydana gelir. Ülkemizde her mevsim yağışlı olan Karadeniz Bölgesi’nde bulutluluk oranı en fazladır. Bu nedenle bu bölgede güneşlenme süresi azdır. Güneşlenme süresinin en fazla olduğu bölgeler Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesidir.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.