Hoşgeldiniz  

Korkulu Rüya Yabancı Dil En İyi Nasıl Öğrenilir? Öğrenmenin Kesin Yöntemleri!!!

admin | 31 Temmuz 2014 | Bilim, Eğitim, Genel

Her ne kadar hepimiz ilköğretimden başlayarak İngilizce ve diğer dilleri için ders almış olsak da yine de dili öğrenmekte, kavramakta, uygulamakta çok zorluk çekeriz. Bu nedenle dili en iyi şekilde nasıl öğreniriz ona bakalım. İzlenecek yol her ne kadar zor olsa da yolun sonunda başarmış olacaksınız. Şimdi adım adım İngilizce nasıl öğrenilir ona bakalım.

Kesin Karar Verin: Neden dil öğrenmek istediğinizi açıklığa kavuşturun. Bu iş için olabilir, eğitim için olabilir, dünyayı dolaşmak için olabilir. Ancak sonuçta hangi neden uğruna dil öğrenmek zorunda olduğunuza karar verin. Kararınızı verdikten sonra dil öğrenme düşüncesinden asla vazgeçmeyin.

Zamanınızı Parçalara Bölerek Program Yapın: Her ne kadar 3 ayda 5 ayda dil öğrenileceği düşünülse de gerçek o kadar basit değil. Çünkü gerçek yaşamımızda hepimizin yapması gereken işler ve yerine getirilmesi gereken görevleri var. Bu yüzden makul ve mantıklı bir zaman dilimi içerisinde program yaparak dil öğrenilmelidir. Örneğin okuma, yazma, konuşma ve çevirme gibi işlemleri belirli zaman dilimlerinde toplamda 1 yıl ya da daha fazla bir zamanda, öğrenme sürelerini siz belirleyerek yapabilirsiniz.

Yapılan Programa Uyun: hepimizin en zorlandığı konudur bir programa uymak. Her ne kadar gün içerisinde programınızı aksatacak şeyler olsa da bu konuda rahat olun. O gün çalışmadıysanız akşam uyumadan önce 10-15 dk öğrendiğiniz dilde cümleler kurmaya çalışın. Otobüste ya da arabanızda öğrendiğiniz dil ile ilgili meteryalleri dinleyin. Pes etmeyin bu iş olmayacak demeyin, her zaman devam edin. Her an beyninizin aktif olmasını sağlayın, duş alırken, yemek yaparken, yürürken, spor yaparken küçük de olsa cümleler kurmaya çalışın, öğrendiklerinizi tekrar edin. Eğer çalışmanıza uzun süre ara vermişseniz yine de bırakmayın ve kaybettiğiniz zamanı, öğrenmek için belirlediğiniz süreye ekleyin, devam edin.

Sisteme Bağlı Kalmayın: Düzenli öğrenmeyin. Birgün çok basit bir konu çalışırken diğer gün hiç duymadığınız ağır bilgiler içeren başka bir konu çalışın. Mesela grameri birgün kitabın başından, birgün ortasından, birgün de sonundan çalışın. Hatırlarsanız küçükken hiçbirimiz konuştuğumuz dilin gramerine ya da cümle yapısına dikkat etmiyorduk. Duya duya, öğrene öğrene konuşmaya başladık. Bu nedenle dil ile ilgili her şeyden bir şeyler çalışın, dinleyin, konuşun.

Ezber Yapmayın: Hiçbirimiz iletişimimizi ezber üzerine kurmayız. Bu nedenle cümleleri ezberlemek yerine kelimeleri ve cümleleri bol bol kullanmalıyız. Düşünün bir kere yeni tanıştığınız bir kişiye adın ne, nerelisin, ne kadar süredir buradasın, neleri seviyorsun, hangi oyunu oynuyorsun, aktivitelerin diye soruyor muyuz? Bunun yerine konu konu açtıkça bu soruları yöneltiyoruz. Bu nedenle yeni öğrendiğimiz kelimeleri ve cümleleri sıra dışı şekilde kullanmaya çalışın. Örneğin mor saçlı kız, mavi mor tavşan gördüm, yeşil yosun yedim gibi.

Sesli Tekrar Yapmak: Sesli tekrar bilinaltının en sevdiği öğrenme şekillerinden biridir. Bu nedenle yazarken, okurken, konuşurken sesli bir şekilde yapın. Zaman geçtikçe faydasını görmeye başlayacaksınız. Öğrendiğiniz kelimelerini ve cümlelerini zaman geçtikçe kendiliğinden aklınıza gelmeye başlayacak. Bol bol okuyun, izleyin, aynı konuyu başka kaynaklardan çalışın.

Arkadaş Edinin: Facebook, Twitter, MSN ve Gmail sayesinde dünya artık çok küçüldü. Bu ortamda edineceğiniz yabancı dil partnerleri sizi dil öğrenmeniz hususunda cesaretlendirecek ve daha kararlı olacaksınız.

Alt Yazısız Film Seyredin: Filmler dil öğrenilirken en çok kullandığımız metaryallerden biri. Ancak hepimiz film izlerken çoğunlukla altyazılı izleyerek filmi anlamaya çalışırız. Ancak bu hiçbir zaman getirisi olmayan bir durumdur. Bu nedenle filmlerde alt yazı kullanmayın. İzlenilen 5-10 filmden sonra filmleri az da olsa anlamaya başladığınızı anlayacak ve gelişmenin farkına varacaksınız.

Günlük Tutun: Dil ile ilgili öğrendiğiniz her dersi ve kelimeyi not edin. Örneğin “Bugün şu dersi çalıştım ve şu kelimeleri öğrendim” gibi. Anlamlarını yazın ve sonra onları tekrarlayın. Zaman geçtikçe gelişmenin farkına varacaksınız.

Bol Bol Hata Yapın: dil öğrenmenin en iyi yolu bol bol hata yapmaktır. Özellikle dil partnerlerinizle yapacağınız konuşmalar ve yazışmalar, partneriniz tarafından düzeltilecektir. Hem iyi bir arkadaşa hem de iyi bir dil partnerine sahip olmuş olursunuz. Eğer kendi kendinize tekrar yapıyorsanız zaman içerisinde doğruyla karşılaştığınızda bilinçaltınız sizi doğruya yöneltecektir. Belki bir kez yanlış yapacaksınız ama zamanla karşınıza doğrular çıkacaktır. Bilinçaltı her zaman çoğulun tarafındadır. Yaptığınız yanlışlar, öğrenirken her zaman bilinçaltınızı tetikler. Bilinçaltınız doğruyu öğrenmeniz için elinden geleni yapar. Bu nedenle hata yapmaktan korkmayın.

1676 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım