10 Aralık 2017

Konserve Açacağı Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

Konserve Açacağı Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

Konserve açacağı 2 farklı insan tarafından icat edildi 1855 yılında İngiliz Robert Yeates ve  1858 yılında Amerikalı Ezra Warnet  tarafından icat edildiği düşünülmektedir.  konserve açacağı konserve ve gıda kutularını açmada kullanılır.

Konserve açacağı konserve gıdaların icadından 45 yıl sonra icat edildi. Konserve gıda ilk kez 1810 yılında Ordu’ya gıda sağlamak amacıyla kullanıldı. Konserve kutusu ısıtılır ve çekiç ve Keski ile açılırdı. Bazen patladığı da olurdu.

Yeates ve Warnet  tarafından icat edilen konserve açacakları birbirine çok benziyordu. İkisinin de sert bıçakları vardı ve konserve kutusunun üst tarafına sakladıktan  sonra kanırtmak suretiyle üst kapağın kesilmesi sağlanıyor ve kapak açılıyordu. 1972 yılında alüminyum kutular piyasaya sürüldü. o günden bu yana üretilmiş bütün alüminyum kutular uç uca eklense bin kere aya gidip gelecek uzunluğa erişirler.

Konserve açacağının çalışma sistemi;  bir çevirme kolu bir de keskin ağzı ve dişlisi vardır. kol çevrildiğinde bıçak veya dişli metal kapağı kesmeye başlar.  onserve açacağının temel görünüşü Yıllar İçinde fazla değişmedi. yapılan değişiklikler ise modaya daha uzun görünmesini sağladı. Günümüzde bıçağı olmayan elektrikli konserve açacağı da var.  Elektrikli olanlar kapalı kutudan bükmeden ayırdığı için keskin kenarlar bırakmıyor.

Elektrikli konserve açacağı 1931 yılında icat edildi. Halkalı içecek kutuları 1962 yılında Amerika’da icat edildi. Gıdalar için üretilen halkalı teneke kutular ise 1966 yılında piyasaya sürüldü.

Kaynak: Tubitak Yayınları,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.