Hoşgeldiniz  

Konfüçyüs’un Yaşam ve Karakter Hakkındaki Sözleri!!!

admin | 11 Şubat 2017 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Dünyadan, Eğitim, Felsefe, Genel, Siyaset

Filozof Tsang hastaydı. Öğrencilerini çağırttı. Dedi ki: “Ellerimi ayaklarımı açınız. Şiir kitabında denmiştir ki, ‘Sanki derin bir uçurumun kenarında ya da ince buz üstündeymişiz gibi sezgili ve ihtiyatlı olmalıyız.’ İşte ben de böyleyim. Bundan sonra bana zarar verecek şeylerden nasıl kaçacağımı bilirim. Ah benim küçük çocuklarım.”

Filozof Tsang hastaydı. Meng Chang-tzu onun ziyaretine gitti. Nasıl olduğunu sordu. Tsang ona dedi ki: “Bir kuş ölmek üzereyken sesi hüzün vericidir. Bir insanın ölürken sözleri güzeldir. “Büyük ve üstün insan üç şeye önem verir: Dikkatsiz ve düşüncesiz davranışlardan sakınma, yüz ifadesinde içten olma, kaba ve adi sözlerden uzak durma. Kurban törenlerini düzenleme sorununa gelince, bunlar için özel adamlar vardır.”

Filozof Tsang dedi ki: “Yetenekli olanlar yetenekli olmayanlara soru sorabilir. Çok şeye sahip olanlar, hiçbir şeyi olmayanlara soru sorabilir. Bir şeye sahip olan kimse, hiçbir şeyi yokmuş gibi davranır. Dolu bir şeyi boş olarak kabul eder. Hatalı olduğu zaman mücadeleye girişmez. Eskiden böyle davranan bir arkadaşım vardı.”

Üstat dedi ki: “İçtenlik ve sadakatle öğrenmeye çalış. Ölümle karşılaşsan da doğru yoldan ayrılma.
“Bir ülke iyi yönetiliyorsa, yoksulluk ve düşkünlüğün varlığı utanç vericidir. Bir ülke kötü yönetiliyorsa, zenginlik ve onur gibi şeylerin varlığından utanç duyulmalıdır.
“O, tehlikeli ülkelere gitmez. Karışıklık içinde olan yerlerde bulunmaz. Gerçek ilkeler o ülkede egemen olduğu zaman kendini gösterir. Bu ilkeler orada yoksa o, kendini gizler.”

Üstat dedi ki: “Bir kişinin belli bir mevkiye gelmeden ülke yönetimi için plan yapmasına gerek yoktur.”

Üstat dedi ki: “Müzik Üstadı Chıh, işe başladığı zaman K’uan Tsü melodisinin sonunu ne kadar güzel çalmıştı, kulakları nasıl da dolduruyordu!”

Üstat dedi ki: “Gayretli ama dürüst olmayan, doğru sözlü ama güvenilir olmayan, safdil ama içten olmayan insanlarla hiçbir işim olmaz.”

Üstat dedi ki: “Hedefine erişemeyecekmiş gibi öğrenmeye çalış. Sanki onu kaybedecekmiş gibi korku içinde ol.”

Üstat dedi ki: “Shun ve Yü ülkeyi ne kadar kusursuz yönetmişlerdir. Sanki bu onlar için önemli bir şey değilmiş gibi.”

Üstat dedi ki: “Yao bir hükümdar olarak gerçekten çok büyük bir insandı. O, ne kadar kusursuzdu! Onun erdemi ne kadar büyüktü. Halk öylesine özgürdü ki, özgürlüğüne ad veremiyordu. “Onun başardığı işler ne kadar büyük, kurduğu düzen ne kadar parlaktır.”

Shun’un beş bakanı vardı. Ve imparatorluk son derece iyi yönetiliyordu.
Wu Wang dedi ki: “Benim on yetenekli bakanım var.”
Konfüçyüs dedi ki: “Yeteneklileri bulmak güçtür, sözleri doğru değil midir? Fakat T’ang ve Yü  zamanındakiler Chou devrinde olduğundan daha çoktu ve aralarında bir de kadın vardı. Yetenekli bakanlar da dokuzdan fazla değildi.
“O (kral Wen), ülkenin üçte ikisine sahipti. Ve Yin hanedanı için çok çalıştı. Chou sülalesinin erdemi en yüksek dereceye ermiştir denebilir.”

Üstat dedi ki: “Yü kusursuz bir insandır. O sade yemek yer ve hafif içkiler içerdi. Ruhlara çok bağlıydı. Onun elbiseleri eskiydi. Fakat törenlerde özenle giyinir, en güzel şapkaları takar, en şık giysilere bürünürdü. O, küçük bir kulübede yaşadı. Gücünü hendek ve kanallar açmak için harcadı. Yü’de gerçekten hiçbir kusur bulmam.”

Üstat dedi ki: “T’ai-po erdemin en üst derecesine yükselmiştir denebilir. Üç kere tahtı reddetti. Ve bunu o kadar sessizce yaptı ki, halkın bundan haberi olmadı ve bu davranışından ötürü onu övmedi.”

Üstat dedi ki: “Tören (görgü) kuralları bilinmeden saygı sıkıcı bir davranış olur. Tören kuralları bilinmeden ihtiyat korkaklık, cesaret taşkınlık ve doğruluk da boğuculuk haline gelir. “Büyük ve üstün insan, akrabalarına iyi davranır. Halkını erdeme yükseltir. O, arkadaşlarını ihmal etmezse, halk da doğru yoldan gider?”

 

Filozof Tsang dedi ki: “Öyle bir kişi vardır ki, yetim bir prensi himayesine alır ve 100 ‘Li’lik bir devleti yönetir. Eriştiği yüksek rütbeyi zorla elde etmek istemez. Böyle bir kişi, büyük ve üstün insan değil midir? Evet o, büyük ve üstün insandır.”

Filozof Tsang dedi ki: “Bir bilgin anlayışlı ve sabırlı olmalıdır. Çünkü onun hem yükü hem de yolu ağırdır.
“İyilikseverliği kendi yükü olarak kabul eder. O ağır değil midir? Bu yük yalnız ölümle sona erebilir. Uzun bir zaman değil mi?”

Üstat dedi ki: “Şiirle zekâ gelişir.
“İnsanın kişiliği eğitim ve toplum kurallarıyla oluşur.
“Ve müzik bu kişiliği kusursuzlaştırır.”

Üstat dedi ki: “Halk bir sistemi kabule zorlanabilir. Ama onu anlamaya kendini asla zorlamaz.”

Üstat dedi ki: “Cesur olup da yoksulluktan nefret eden bir kişi karışıklık çıkarabilir. İyiliksever olmadığı için, insanları sevmeyen biri düzensizliğe yol açabilir.”

Üstat dedi ki: “Karşılığını beklemeden üç yıl çalışan bir insan bulmak güçtür.”

Üstat dedi ki: “Bir kişi Chou Dükü gibi yetenekli ve iyi bir insan olup da kibirli ve cimri ise, onun öbür yeteneklerine göz atmaya bile değmez.”

 

539 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım