11 Şubat 2017

Konfüçyüs’un Toplum, Çalışma ve Başarı Hakkındaki Sözleri!!!

Konfüçyüs’un Toplum, Çalışma ve Başarı Hakkındaki Sözleri!!!

Ssu-ma Niu üstün erdem hakkında sordu.  Üstat dedi ki: “Üstün erdem sahibi insan, konuşmalarında ihtiyatlı ve yavaştır.” Niu, “Konuşmalarında ihtiyatlı ve yavaş olan kimse ‘üstün erdemli’ kişi midir?” diye sordu.
Üstat dedi ki: “Bir şey yapmakta zorluk çeken insan konuşmalarında ihtiyatlı ve yavaş değil midir?”

Ssu-ma Niu, üstün insana ilişkin sordu.
Üstat dedi ki: “Üstün insanın ne endişesi, ne de korkusu vardır!”
“Kaygısının ve korkusunun olmaması bir insanı ‘üstün insan’ yapar mı?” diye Niu heyecanla sordu.
Üstat dedi ki: “Eğer bir insan vicdanen yanlış bir şey yapmadığından eminse, neden kaygılansın? Neden korku duysun?”

Ssu-ma Niu endişeyle dedi ki: “Herkesin erkek kardeşleri var, yalnız benim yok.”
Tzu-hsia ona dedi ki: “Şunu duydum: ‘Ölüm ve hayat’ göğün emridir. Zenginlik ve şerefse, kaderin işi.
“Üstün insan her zaman saygı görür ve başarısızlığa uğramazsa, öbürlerine karşı saygılı olur; törenlere bağlı kalırsa, bütün dünyada herkes onun kardeşi olur. Üstün insan kardeşleri olmadığı için niçin üzüntü duysun?”

Chi K’ang gene Konfüçyüs’e hükümet hakkında sordu. Dedi ki: “İyi ilkeler için, ilkelere bağlı olmayanları öldürme konusunda ne dersiniz?”
Konfüçyüs yanıtladı: “Hükümeti yönetirken neden öldürmekten söz ediyorsunuz? İyi olan şeyler için isteklerde bulunursanız, halk da iyi olur. Büyüklerle küçükler arasındaki ilişki, rüzgârla otlar arasındaki ilişkiye benzer, rüzgâr esince otlar eğilir.”

Tzu-chang sordu, “Üstün bir bilgin olarak tanınan bir kişinin nasıl olması gerekir?”
Üstat dedi ki: “Üstünlükten ne anlıyorsunuz?”
Tzu-chang yanıtladı: “Tüm ülkede ve kendi kabilesinde tanınmış bir kimse.”
Üstat dedi ki: “Bu ünlülüktür, üstünlük değil.
“Üstün insan, sağlam karakterli, dürüst ve doğruluğu seven kişidir. O, insanların sözlerini ölçer, kişiliğini inceler ve başkalarına karşı alçakgönüllü olmaya çalışır. Böyle bir adam, ülkesi ve kabilesi içinde tanınır. Ünlü insana gelince, görünüşte erdemlidir. Fakat bunun tersini yapar ve kendinden hiç kuşkulanmaz. Böyle bir insan da ülke ve kabile içinde bilinir.”

Fan Ch’ıh, üstatla birlikte yağmur sunağının bulunduğu yerde, ağaçlar altında geziniyordu.
Dedi ki: “Erdemi nasıl yüceltebileceğimizi, kötü davranışları nasıl düzeltebileceğimizi, yanlışları nasıl anlayabileceğimizi sorma cesaretinde bulunabilir miyim?”
Üstat dedi ki: “Gerçekten güzel bir soru. Önce, gerekeni yap, başarıyı sonra düşün. Bu, erdemi yüceltme yolu değil midir? Kendisinin zayıf taraflarını anlatmak ama başkalarının kötülüklerini söylememek. İşte bu, kötülüğü düzeltmek değil midir? Ufak bir öfkeyle kendini tutamayıp yakınlarına zarar verip onların başını derde sokma. Bu,
yanlış değil de nedir?”

Fan Ch’ıh, iyilikseverlik hakkında sordu. Üstat dedi ki: “Bütün insanları sevmektir.”Bilgi hakkında sordu.
Üstat, “İnsanları tanımaktır,” dedi.
Fan Ch’ıh bunları anlamadı. Üstat dedi ki: “Dürüst insanlara değer ver, onları el üstünde tut ve dürüst olmayanları bir kenara bırak. Böylece dürüst olmayanların dürüst olmalarını sağlayabilirsin.”
Fan Ch’ıh Üstadın yanından ayrıldı. Tzu-hsia’yı görünce dedi ki: “Biraz önce Üstatla beraberdim. Ona bilgi hakkında sordum. Bana dedi ki: Dürüst olanları hizmetine al, dürüst olmayanları bir kenara bırak. Böylece onları dürüst hale getirebilirsin.”
Tzu-hsia dedi ki: “Söyledikleri gerçekten çok anlamlı! Shun kralken, halk arasında Kao-yao’yı seçti ve onu görevlendirdi. O zaman, erdemli olmayanlar ortadan kayboldu. T’ang kralken, halk arasından İ Yin’i seçti ve onu görevlendirdi. O zaman erdemli olmayanlar yok oldu.”

Tzu-kung, arkadaşlık hakkında sordu. Üstat dedi ki: “Arkadaşlarına karşı içten ol ve doğruyu konuş, iyiliğe yönet. Eğer sana uymazlarsa, fazla çaba harcama ve onlar için kendini küçük düşürme!”

Filozof Tsang dedi ki: “Üstün insan arkadaşlarını kültür yoluyla bulur. Onların arkadaşlıklarıyla da kendi erdemini yüceltir.”

Yen Yüan üstün erdem hakkında sordu. Üstat dedi ki: “Bir kişinin kendi nefsine egemen olup toplum kurallarına bağlı kalması onun erdemliliğidir. Sence erdem kişinin kendinden mi, başkalarından mı gelir?”
Yen Yüan dedi ki: “Buna sahip olmanın esaslarını sorabilir miyim?”
Üstat yanıtladı: “Toplum kurallarına uygun olmayan şeyleri yapma, konuşma ve onlara önem verme.”
Yen Yüan dedi ki: “Her ne kadar fazla zeki değilsem de, bunlar üstünde çalışacağım.”

Chung-kung üstün erdeme ilişkin sordu. Üstat yanıtladı: “Ülke dışına çıktığın zaman, herkese sanki büyük bir misafiri karşılıyormuş gibi davran. Sanki bir kurban töreninde görevliymişsin gibi halkına hizmet et. Kendine yapılmasını istemediğin şeyleri başkasına yapma. Gerek memleketinde ve gerekse ailende senden şikâyet edilmesine neden olma.” Chung-kung dedi ki: “O kadar yetenekli değilsem de bunlar üstünde çalışmayı ödev bileceğim.”

 

Tzu-chang, akıllı bir insanın nasıl olması gerektiğini sordu.
Üstat dedi ki: “Kafanda yer eden iftiralar ve insanı tedirgin eden iğnelemelerden kendini uzak tutabiliyor ve onlardan etkilenmiyorsan akıllı ve uzak görüşlüsündür.”

Tzu-kung hükümete ilişkin sordu. Üstat dedi ki: “Bir hükümet için gerekli olan şeyler, yeterince gıda, askeri malzeme ve halkın hükümdarına güvenidir.”
Tzu-kung dedi ki: “Bunlardan birinden kaçınılmaz olarak vazgeçmek gerekse, hangisi gözden çıkarılır?”
Üstat, “Askeri malzeme,” dedi.
Tzu-kung yeniden sordu: “Geride kalan bu ikisinden birinden de vazgeçmek gerekse, hangisi önce gelir?”
Üstat yanıtladı: “Yiyecekten vazgeçilebilir. Eskiden beri insanlar ölmeye mahkûmdur. Fakat halkın hükümdarına güveni yoksa, o devlet ayakta duramaz.”

Chi Tzu-ch’ang dedi ki: “Üstün insanda, yalnızca değerli şeyler aranır. Neden süsleyici şeyleri arayalım?”
Tzu-kung dedi ki: “Ah, dostum, sizin sözleriniz üstün insan olduğunuzu gösteriyor. “Süs bir cevherdir. Cevher de bir süs gibidir. Kaplanın ve sırtlanın postu, keçi ya da köpeğin derisi gibidir.”

Dük Ai, Yu Tso’ya dedi ki: “Kıtlık yılındayız, tüketim de çok fazla. Ne yapmak gerekir?”
Yu Tso yanıt verdi: “Neden halktan aldığınız vergileri artırmıyor sunuz?”
Dük dedi ki: “Çok tahıl verenlere bunu uygulamıyorum da, az verenlere bunu nasıl uygularım.”
Yu Tso yanıt verdi: “Eğer halk refah içinde ise prenslerine fazlasıyla verecektir. Eğer yokluk içinde ise prensleri halka verilen fazlalıktan hoşlanmayacaktır.”

Tzu-chang, “Erdemimizi nasıl geliştirebileceğimiz ile kötülükleri nasıl anlayabileceğimizi” sordu.
Üstat dedi ki: “Doğruya sadakati ve bağlılığı birinci ilke olarak ele al, doğruluktan ayrılma. İşte bu, erdemi yüceltmektir. “Sevdiğiniz insanın yaşamasını, nefret ettiğiniz insanın ölmesini istersiniz. İşte bu, kötülük
durumudur.”

Ch’i dükü Ching, Konfüçyüs’e hükümete ilişkin sordu. Konfüçyüs yanıtladı: “Bir ülkede prens prens olsun, yönetici yönetici olsun, baba baba gibi, oğul oğul gibi davransın, orada bir hükümet vardır.
Dük, “Çok güzel,” dedi. “Eğer, gerçekten prens prens gibi, baba baba gibi, oğul da oğul gibi davranmazsa, yıllık gelirim ne kadar çok olursa olsun, ben nasıl mutlu olabilirim?”

Üstat dedi ki: “Yu önemsiz bir söz için dava açar. “Tzu-lu, mutlaka sözünde durur.”

Üstat dedi ki: “Davaları duyunca ben de öbürleri gibi oluyorum. Hiç dava olmamasını yeğlerdim?”

Tzu-chang hükümet hakkında sordu. Üstat dedi ki: “Hükümeti yönetme sanatı, yorulmaksızın bu konu üstünde düşünmek ve onları yanılmadan uygulamaktır.”

Üstat dedi ki: “Kültürü iyice inceleyip tören kurallarına bağlı kalan bir insan, doğrudan sapmaz.”

Üstat dedi ki: “Üstün insan başkalarının iyi taraflarını geliştirmeleri için besler. Kötü taraflarının gelişmesini istemez. Küçük bir insan ise bunun tam tersini yapar.”

Chi K’ang, Konfüçyüs’e hükümet hakkında sordu.
Konfüçyüs yanıtladı: “Memleketi yönetmek demek, halkı doğru yola götürmek demektir. Eğer halkı doğrulukla yönetirsen, doğru davranmamaya kim cesaret edebilir?”

Hırsızlarla başı dertte olan Chi K’ang, ne yapılması gerektiğini Konfüçyüs’e sordu.
Konfüçyüs dedi ki: “Eğer siz cimri olmasaydınız, onlara ödül verseniz de çalmazlardı.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.