Hoşgeldiniz  

Kitap Okuma Beynin Hangi Bölgelerinde Değişim Sağlar?

admin | 09 Temmuz 2014 | Eğitim, Genel

Okumayı seviyorsak ve hele bir de roman okuyorsak tamam, o romanın etkisinden uzun süre kurtulamayız. O kadar ki karakterimize bile yansımaya başlar. Ancak bu değişimin hep fiziki yüzü biliniyordu, tıbbi olarak henüz kanıtlanmamıştı. Artık kitap okumanın beyin yapısında meydana getirdiği değişiklik MR cihazı ile fiziki olarak görülmeye başlandı. Böylece roman vs. gibi kitapların beyin bağlantılarında hangi değişikliklere neden olduğu belirlendi.

ABD’de Emory Üniversitesinde yapılan deneyde; 21 deneğin okunan bir romanı dinlemeleri durumunda beyinlerinde meydana gelen değişiklikler saptanmaya çalışılmıştır. Deneyden önceki 5 gün deneklerin beyin fMR hareketleri hergün denetlenmiştir. Daha sonra denekler her akşam bir romanın dokuzda birini okumuşlar, ertesi sabah ve roman bitiminden itibaren 5 gün daha deneklerin fMR görüntüleri alınmıştır.  

Sonuç; roman okunan akşamların sabahında ve takip eden birkaç gün içinde beyinin belirli bölgelerinde bağlantıların arttığı görülmüştür. Bu bölgeler dil yetisi ve okunanı anlama ile ilgili bölgelerdi. Ayrıca çift taraflı bölgede de değişim görüldüğü saptanmıştır. Çift taraflı bölge duyular ve kas hareketleri ile ilgili bölümdür. Zamanla bu bölümlerde meydana gelen değişikliklerin yok olmaya başladığı gözlemlenmiştir.

Araştırmacılara göre birinci bölümdeki değişiklikle okuyucuların okudukları kitabın etkisinde kaldıklarını, ikinci bölgedeki değişiklikle okurların kendini roman kahramanlarının yerine koyduğu anlaşılmıştır.

Aslında hepimiz okuduğumuz kitapların bizi etkilediğini çok iyi biliyoruz, ancak bunun beynimizde gözle görülür bir etki bıraktığını bu deney sayesinde anlamış olduk. 

1199 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım