Hoşgeldiniz  

Kışın Kilo Almamızın ve Neden Veremediğimizin Sebepleri!!!

admin | 16 Şubat 2016 | Genel, Sağlık

Kışın neden kilo aldığımıza kısaca bakarsak: kısalan günler, D vitamini eksikliği, depresyon, vücut ısısının korunmaya çalışılması vs gibi örnekler verebiliriz. Biz kısaca bu konular üzerine duralım.

D Vitamini Eksikliği: Güneş ışınlarının fazla etkili olmaması ve insanların yararlanamaması nedeniyle D vitamini eksikliği kilo almamızı tetikler. İnsanlar D vitamininin %90-95 güneş yoluyla alır. Kış günlerinde 25 dk, yaz günlerinde 15-20 dakika güneş kremsiz güneşe maruz kalmamız gerekir. Bu vitaminin karşılığı balık, balık yağı, karaciğer, peynir, yumurta sarısı ve süt ve ürünlerinde bulunur.

21185

Vücudun ısısının korumaya çalışması: kışın kilo almamızın en önemli nedeni kış ayların havaların soğuması ve vücudumuzun ısısını koruyabilmesi için yemek yeme ihtiyacının artmasıdır. Üşüme sonucu enerjiye azalır ve vücut artan enerji ihtiyacını besinlerle karşılar. Böylece beyin “acıktım” sinyali gönderir. Bu durumlarda yemek yerine su içebiliriz. Çünkü su midede hacim kaplayarak tokluk hissi verir.

Gece atıştırmaları: Akşam saatlerinde fazla yenen yemek, kan şekerinin düşmesine, bunun sonucunda da gece acıkmamıza yol açabiliyor. Gece açlığınızı bastırmak için yağlı ve kalorili besinler yerine 1 avuç sade beyaz veya sarı leblebiyi tercih edebilirsiniz.

imagesCAZHJ2DK

Hareketin azalması: soğuk havalarda vücut hareketsiz kalıyor. Hareketsizlik nedeniyle harcadığımızdan daha fazla enerji almı nedeniyle kilo alıyoruz. Kış mevsiminde kilonuzu korumak için haftada 2-3 gün 30-45 dk egzersiz yapmaya özen gösterin.

Mutsuzluk Hali: güneş ışınlarının azalması insanı özellikle kış aylarında mutsuzluğa itiyor. Bu durum genetiğe bile işlemiş durumda olabilir. Bu durumdan kurtulmak için tatlı ve hamur işlerine yönelinir. Akşam saatlerinde yenilen yemekler özellikle metobolizma yavaş çalıştığı için vücutta depolanır bu da kilo olarak yansır. Bu nedenle düşük kalorili sağlıklı ara öğünler tüketilmelidir. Yatmadan 2 saat önce tüketeceğiniz meyve, süt ürünleri ile birlikte kan şekerinizi dengeler.

imagesCA1M5MN5

Kalın giysilerin kiloları saklaması: giysilerin kalınlaşması kiloyu örtmek için oldukça iyi bir etken. Buna bağlı olarak rahat davranıp çok fazla tüketim içerisine girebiliyoruz.

Günlerin kısa olması: Kış aylarında günlerin kısa olması yeme düzenini bozarak öğün atlamaya neden oluyor. Böylece karbonhidrat tüketim istiği fazla oluyor. Bu neden bu dönemlerde bulgur pilavı ve kurubaklagiller gibi düşük glisemik indeksli besinlerin tüketilmesinde fayda vardır.

729 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım