02 Şubat 2016

Kısa Bilgi: Omurilik ve Cebirin Keşfi!!!

Kısa Bilgi: Omurilik ve Cebirin Keşfi!!!

Omurilik vücudumuzun önemli bir organıdır. Ancak nasıl keşfedildiğine bir bakarsak Yunanlı doktor Galenos doğduğu şehir olan Bergama’da gladyatörlere ait bir okulda çalışıyordu ve burada insan anatomisi hakkında kaba ipuçlarına ulaştı. 161 yılında itibaren Roma’da sadece hayvanları kesip inceleyebiliyordu, bu da insan anatomisi söz konusu olduğunda yanılmalara neden oluyordu.

omurilik

Birçok vücut bölümünü tanımlayarak, kaslar üzerinde iyi çalışmalar yaptı ve bunu yaparken gruplar halinde çalıştı. Bunu sadece hayvanlar üzerinde çeşitli seviyelerde araştıralar yaparak kestiği ve felce yol açtığı anladığı omiriliğin önemini kavradı.

untitled

Cebirin tarihine kısaca baktığımızda;

Yunan tarihinin büyük bölümünde matematikçiler geometri üzerinde yoğun olarak çalıştı Ancak Euklides MÖ 3000 sayılar kuramını ele aldı. Yunanlı Matematikçi Diophantos günümüzde cebir dediğimiz şeyle çözülebilecek problemleri ortaya koydu. Bu nedenle kitabı ilk cebir kitabıdır.

lineer-cebir-ozel-ders

Diophantos en iyi sayılarla çözülebilen problemleriyle tanınır ve bu problemler günümüzde de Riophantos denklemleri denilen denklemleri içermektedir. Aynı zamanda kesirlerin sayılar gibi ele alınabileceğini göstermiş ve böylece genellikle doğurdukları rahatsızlıkları da azaltmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.