12 Şubat 2016

Kısa Bilgi: At Nalları ve Kuzey Kutup Dairesinin Keşfi!!!

Kısa Bilgi: At Nalları ve Kuzey Kutup Dairesinin Keşfi!!!

Atların birçok alanda rahatça kullanılması onları en kullanışlı hayvanlar haline getirmiştir. Güçlü ve hızlı olmaları, savaşta ve barış zamanında çiftliklerde kullanılmalarını olanaklı kılmıştır. Saban kulağı olan bir saban, nemli toprağı derin şekilde kestiğinde güçlü bir şekilde toprağı kazmasına ihtiyaç vardı.

old-horseshoe-luck-wooden-door-50346312

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki atları kayalar ve çakıl taşları yüzeyinden kolayca yaralanabilmekteydi ve toynaklarının sık sık bakıma ihtiyacı vardı. Bu nedenle 770 yıllarında atlar için demirden nallar kullanılmaya başlandı.

untitled

Kuzey Kutup Dairesi: Milattan sonra 9 ve 10 yüzyıllarda Vikingler denizlerde korsanlık yaparak denizlere hakim oluyorlardı. Avrupa sahillerinin aynı zamanda büyük deniz kaşifleriydiler. Fenikelilerden sonra denizde en güçlü ve bilgili onlardı.

Ottar adında bir Viking 870 yılında kuzeye doğru yelken açtı. Kuzey kıtasının ne kadar uzunlukta olduğu ve yeni insanları keşfemtek istedi. İskandinavya yarımadasının kuzey ucunu dolanmaya başladı ve doğuya doğru yelken açarak sonunda Beyaz Denize ulaştı. Kuzey Burnu’ndan geçerken, Ottar Kuzey Kutup Dairesi’nin 125 mil kuzeyinde bulunuyordu. Düşünülen odur ki Kuzey Kutup Dairesi’ni deniz yoluyla geçen ilk insadır.

pole_south

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.