Hoşgeldiniz  

Kibritin Üretilmesi!

admin | 20 Aralık 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Binlerce yıldır ateş oldukça çaba gerektiren sürtünme yoluyla yakılmıştı. Sonra fosforun keşfinden itibaren, kimyagerler çok az bir desteklemeyle alev alacak kadar aktif kimyasalları keşfetmeye başladılar. O zaman neden basitçe küçük bir tahtadan kıymığın ucu, istenilen zamanda alev alan ve tahtayı yakan uygun bir kimyasalla kaplanmasındı? Böylece daha büyük ve uzun süreli bir ateşi tutuşturacak kadar yanan, küçük bir ateş elde edersiniz. Bu da kibrittir (lambanın hortum başı için kullanılan eski bir sözcükten) .

Bu türden kimyasal kibritler l800’lü yılların başlarında üretilmeye başlandı, fakat ilk yapılanlar tutuşturulması zor, ya da çok karmakarışık ya da tehlikeli biçimde çok çabuk yanan türdendi.

Ancak l83l’de Fransız Kimyager Charles Sauria ilk pratik sürtünme kibritini üretti. Bunlar sert bir yüzeye sürtülmedikçe yanmamaları için diğer maddelerle seyreltilmiş fosfor içeriyorlardı. Sürtünmeyle meydana gelen ölçülü ısı miktarı kibriti tutuşturmaya yetiyordu. Bu türden kibritler sürtüldüğünde çabucak ve sessizce alev oluşturuyorlar ve zamanla bozulmuyorlardı. Böylece kullanımları hızla yayıldı.

Yalnız bir dezavantajı vardı. Kibritlerde kullanılan fosfor oldukça zehirliydi ve kibrit üretiminde çalışan insanlar fosforu vücutlarına alıyorlardı; bu da kemik dejenerasyonuna neden oluyor ve onları yavaş ve acılı bir şekilde öldürüyordu. Bunun düzeltilmesi yetmiş yıl sürdü.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Milliyet,

172 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım