Hoşgeldiniz  

Kepler’in Gezegen Yörüngeleri Hakkındaki Kanunu!!!

admin | 04 Şubat 2017 | Astronomi, Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Coğrafya, Eğitim, Fen Bilimleri, Genel, Uzay

Platon’un devrinden itibaren neredeyse iki bin yıl boyunca, gezegen yörüngelerinin daire şeklinde olduğu,
üzerinde fazla düşünülmeden kabul edilmişti. Çünkü daire en basit eğimdi ve bu nedenle en kibar ve estetik olanıydı.
Göklerin başka türlü olması tabii ki mümkün olamazdı. Fakat gezegenlerin hareketleri basit dairesel yörüngelere uymuyordu. Bu nedenle Yunanlılar gezegenlerin gerçek hareketlerinin daha kesin olarak gözlemlenmesiyle, gittikçe daha da karmaşıklaşan daire kombinasyonları uydurmak zorunda kaldılar.

Kopernik, Dünya yerine Güneş’i evrenin merkezine koydu, fakat dairesel yörünge düşüncesini korudu. Bu da Yunan
sistemininki kadar karmaşık olmasa da karmaşık komplikasyonların devamını destekliyordu. Tycho Brahe, Mars’ın
gökyüzündeki konumunu her gece dikkatle gözlemledi ve daha önce yapılanlardan daha iyi ölçümler yaptı. Son birkaç yılda asistanı Alman bir  astronom olan johannes Kepler ( 1571-1630) idi ve Tycho’nun 1 601’de ölmesinden sonra, Kepler, Tycho’nun topladığı verilere en iyi uyan bir yörünge bulmaya çalıştı. Böylece Kepler, çözüme ulaştırmayan bir dizi şey denedi ve sonunda yörüngelerin daire olmadığı sonucuna varmadan edemedi.

En sonunda da cevaba ulaştı ve 1609’da Astronomia Nova (Yeni Astronomi) adında bir kitap yayımladı. Bu kitapta gezegenlerin Güneş’in etrafında elips şeklinde (ilk olarak MÖ birinci yüzyılda Yunanlı Matematikçi Apollonius tarafından geometrik özellikleri açıklanan ‘düzleştirilmiş daireler) döndüğünü anlattı. Güneş elipsin iki merkezinden birinde bulunuyordu ve bu tür yörünge söz konusu olduğunda daire kombinasyonlarına gereksinim kalmıyordu. Güneş Sistemi hakkında şimdi düşündüğümüz resim (yani Güneş ve diğer cisimlerle birlikte gezegenler takımı) hala Kepler’in bulduğu şekildedir. Gelecekte de önemli bir değişiklik beklenmiyor.

Elips şeklinde yörünge, Kepler’in gezegen hareketleri alanında ilk kanunudur. Kitabında gezegen hızının Güneş’le olan mesafeye göre nasıl değiştiğini anlattığı ikinci bir kanun daha geliştirmiştir. Güneş’in elipsin odak noktalarından birinde yer almasıyla, gezegen, Güneş’e yörüngenin bir yarısında diğer yarısında olduğundan daha yakında bulunuyor ve daha hızlı hareket ediyordu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

534 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım