Hoşgeldiniz  

Kaykay Kim Tarafından, Nasıl İcat Edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Genel, İlginç Bilgiler, Spor

Kaykay 4 tekerlek üzerine monte edilmiş kalıplarla şekil verilmiş küçük bir kontrplak parçasıdır. İnsanlar kaykaylara biner ve çeşitli numaralar sergiler. Kaykayı kimin icat ettiğini kimse bilmiyor.  Sörf dükkanı sahibi Amerikalı Bill Richards modern tasarımlı ilk kaykayı 1958 yılında üretti . 1920’li ve 1930’lu yıllarda ki insanlar paten tekerlerini tahta kalaslara bağlar ve yokuş aşağı bunlarla kayardı. Richard insanların denizde sörf yapması için yeterli dalga olmadığı zamanlarda karada sörf yapmayı taklit etmeye müsait bir ürün istiyordu. Richard kendisine özel tekerlekleri yapacak bir şirket buldu bu tekerlekleri dikdörtgen bir tahtaya civata ile bağladı  ve kısa bir süre sonra insanlar kaldırım kaykayı yapmaya başladı.

1964 yılında yapılan ilk kaykay yarışmasını izlemeye sadece 100 kişi gelmişti ancak 1 yıl sonra düzenlenen Kaykay Şampiyonası Amerikan ulusal televizyon kanalında yayınlandı.   Kaykayın çalışma sistemi tekerleklerle metal dingillerle kaykay tahtasına bağlanır. Tekerleklerin serbestçe dönmelerini sağlayan rulmanları vardır. Binici tahtanın üzerinde ayakta durur ve ilerlemek için zemini ayağıyla iter. Yönünü değiştirmek için bir ayağını tahtanın arkasına koyarak ön tekerlekleri kaldırabilir. Kaykay tehlikeli bir spor olabilir. Kaykaycılar düştüklerinde yaralanmaktan korunmak için başlık, dizlik ve dirseklik gibi güvenlik ekipmanları kullanmalıdır. Kaykay tahtaları daha sağlam ve daha esnek olmaları için günümüzde cam elyafından yapılıyor. Tekerleklerin engebeli arazilerde da rahat hareket edebilmesi için en yeni rulmanlar kullanılır.

Amerikalı Scott ve Brennan Olson kardeşler tekerlekleri tek sıra halinde dizilmiş çok eski bir paten buldular ve bu tasarımla deneyler yapmaya başladılar. 1979 yılında buz hokeyi botlarına modern tekerlekleri tutturarak rollerblade denilen pateni icat ettiler.

Kaynak: Tubitak yayınları,

319 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım