08 Temmuz 2014

Kasırga İsimleri Neden Kadın İsimlerinden Oluşur?

Kasırga İsimleri Neden Kadın İsimlerinden Oluşur?

Pasifik ve Atlas Okyanusu’nda her yıl onlarca kasırga görülür. Bazen büyük bazen küçük olan bu kasırgaların istatistiklerini daha kolay tutmak amacıyla tek tek isim verilir.

Kasırgalara isim vermek ilk olarak 19. yy sonlarına doğru Avusturyalı bir meteorolog tarafından kadın isimleri verilerek başlatıldı. Daha sonra Amerikan Ulusal Kasırga Merkezi 1953 yılından itibaren bu geleneği sürdürmeye devam etti. 1979 yılından sonra kadın isimlerine ek olarak erkek isimleri de eklenmeye başlandı.

Kasırga Merkezi her yıl isim tablosu oluşturuyor. 21 isimden ve 6 listeden oluşan tablo, A harfinden başlayarak Z harfine kadar gidiyor ve bu liste 6 yılda bir tekrarlanıyor. Ancak çok büyük bir kasırga özellikle can ve mal kaybına sebep olmuşsa, o kasırgaya verilen isim listeden çıkartılıp yerine yeni bir isim ekleniyor. Böylece yeni oluşan büyük bir kasırgaya aynı isim ikinci kez verilmiyor.

Aslında tüm kasırgalar, isimlerini sıraya göre alıyorlar. 1979 yılından beri listede eşit miktarda kadın ve erkek ismi kullanıyor. Ancak günümüzde birçok kişi hala kasırga isimlerinin sadece kadın isimlerinden oluştuğunu sanıyor. Sebebi ise şiddetli kasırgaların kadın isimlerine denk gelmesidir. Anlayacağınız en şiddetli kasırgaların kadınların isimlerini almış olması büyük bir tesadüften başka birşey değildir.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.