Hoşgeldiniz  

Kolera Hastalığına İyi Gelen Karabaş Lavantası Nedir? Faydaları Nelerdir?

admin | 02 Haziran 2018 | Bitkiler, Genel, Sağlık

Lavanta ülkemizde bulunan bir bitki türüdür. Orjinal Adı Lavandula stoechas’tır. Diğer Adları; Karabaşotu, Yalancı lavanta çiçeği, Fransız lavantası olarak adlandırılır.

Özellikleri: Ballıbabagiller familyasındandır. Batı ve Güney Anadolu’da makiliklerin arasında yabani olarak yetişen, 50 cm’ye kadar boylanabilen çalımsı görünüşlü çokyıllık bir lavanta türüdür. Grimsi yeşil tüylü, kenarları kıvrık, dar ve uzun yaprakları vardır. Çiçekleri siyahımsı koyu mor renkli ve silindirik yapıda olup başaklar halinde yaz aylarında açar. Bitki, bu çiçeklerden olgunlaşan tohumlarını dökerek çoğalır. Karabaş lavantasının içerdiği uçucu yağ (esans), İngiliz lavantasınınkinden daha çok biberiye bitkisininkine benzeyen, keskin bir koku taşır.

Kullanımı ve Tıbbi Etkileri:

Osmanlılar döneminde koleranın tedavisinde bile yer almış olan karabaş lavantası eskiden antiseptik, yara iyileştirici, yatıştırıcı, balgam söktürücü, idrar yolları enfeksiyonlarını giderici, egzama yaralarını iyileştirici, sinirleri ve kalbi güçlendirici etkileri nedeniyle sıkça kullanılırken günümüzde daha seyrek kullanılır olmuştur.

Uygulanacak Yöntem: Bu etkilerini sağlamak üzere % 2’lik infüzyonu dahileri kullanılır. Yani, 1 litre kaynar suya 20 gr. kurutulmuş karabaş lavantası yaprak ve çiçek karışımı hesabıyla ve kaynar suyun içinde 10-15 dakikalık demlendirmeyle bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyon, günde iki-üç kez birer bardak içilir. Antiseptik ve yara iyileştirici etkilerinden yararlanılmak üzere, piyasada satılan karabaş lavanta esansı (yağı), şikayetli yerlere dıştan uygulanır.

Not: Yukarıda belirttiğimiz yazımız bilgi amaçlı olup hamile, yaşlı ve hastaların doktorlarına danışarak kullanmaları önemlidir. 

 

164 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım