Hoşgeldiniz  

Kanunen Çalışan Kadınların Doğum ve Süt İzinleri Nasıldır?

admin | 18 Temmuz 2014 | Genel, Hukuk, Sağlık

Ülkemizde kadınlar birçok hakka sahip olsa da ya uygulanmamakta ya da çalışma hayatı bakımından geri kalmaktadır. Çalışan kadın sayısının her geçen gün artmasıyla birlikte yavaş yavaş bu durum değişmeye başlamıştır.

Kadınlar iş hayatlarına devam ederken bir yandan ev, bir yandan hamilelik, bir yandan da çocuk bakımıyla uğraşmak zorunda kalıyorlar. Kadının hak mahrumiyetini engellemek için İş Kanun’da gerekli değişiklik yapılmış doğum ve süt izni imkanı tanınmıştır.

Kadınların Doğum İzni Ne Kadardır?

Kadınların doğum izni; doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftadır. Çoğul gebelik halinde (ikiz) doğumdan önceki süreye 2 hafta daha eklenir. Bu durumda toplam 18 haftalık doğum izni olmuş olur. Çalışan kadın talep ederse belirlenen bu süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz izin alma hakkına sahiptir. Yani doğum izni olarak toplam 10 aya kadar izin almak hakkına sahiptir.

Genel olarak hamilelik sürecini (memur ya da işçi fark etmez) gözden geçirdiğimizde; alınan bu izinler yıllık ücretli izin hesabında dikkate alınmaz. Ayrıca hamilelik sürecinde doktor raporu verilmesi halinde bu süre arttırabilir. Hamile çalışanın hamilelik kontrolleri sırasında işverenin sorun çıkarmadan gerekli izinleri vermesi gerekmektedir. Hamile çalışanın yaptığı için hamilelik sürecine uygun değilse doktor raporu ile daha hafif işlerde çalıştırılabilir.

Erken Doğum ve Doğum İzninin Farklı Zamanda Kullanılması Halinde:

Çalışan kadın belirttiğimiz doğum izinlerini tek seferde kullanmak zorunda değildir. Örneğin hekim raporu ile çalışmasında sakınca bulunmaması halinde doğumdan önceki 3 haftaya kadar iş yerinde çalışmaya devam edebilir. Böylece doğum öncesi verilen 8 haftadan, 5 haftasını doğum sonrası izni olarak kullanabilir. Doğum sonrası izni 13 haftaya çıkmış olur.

Kadın çalışanın erken doğum yapması halinde kullanmadığı doğum öncesi izinler doğum sonrasına eklenir.

Süt İzni Ne Kadardır?

Doğum sonrası yasal izin bittikten sonra yeni doğan çocuk 1 yaşına gelene kadar anneye her gün 1,5 saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatlerde ve kaça bölüneceği anneye bağladır. Süt izni kadın çalışanın çalışma süresinden sayılır ve maaşından herhangi bir kesinti yapılmaz. Teori de genel olarak doğumdan sonra çocuk 1 yaşına gelene kadar kadın çalışana süt izni için haftada 1 gün ekstradan izin verilebilinmektedir. Ama bunun pratiğini hiç görmedim.

Kadın devlet memurları için süt izni biraz farklı düzenlenmiştir. Çocuğun ilk 6 aylık döneminde süt izni günlük 3 saat, ikinci 6 aylık döneminde ise süt izni günlük 1,5 saattir. Yine süt izninin kullanılma şekli kadın çalışana bırakılmıştır.

1328 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım