Hoşgeldiniz  

Kahvaltılık Gevrek Nasıl ve Kim Tarafından İcat edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler

Kahvaltılık gevrek ilk icat eden kişi 1863 yılında James Jackson oldu. Kahvaltılık gevrekler ile 1900’lerin başında popüler yapan ise Kellogg kardeşlerdi. Kahvaltılık gevrek Malt ve Şeker gibi şeylerle karıştıralıp pişirilmiş tahıllardan yapılır.

1881 yıllara kadar birçok insan kahvaltıda sosis, sucuk ve diğer et ürünlerini yiyordu. 1800’lü yılların sonunda ise Bazı insanlar veteryen beslenme tarzının daha sağlıklı olduğuna inanmaya başladı. Amerika’da insanlar sağlıklı beslenmeyi öğrenmek için Sanatoryum olarak adlandırılan sağlıklı yaşam  çiftliklerine gitmeye  başladılar. Bu Sanatoryumlardan birine Doktor John Kellogg ve erkek kardeşi  Will Keith Kellogg işletiyordu.

1894 yılında tesadüfen buğdaydan kahvaltılık gevrek yaptılar ve sanatoryumda bulunan insanlar bu gevreği beğendi. Will, kendi işini kurdu diğer tahıllarla denemeler yaptı ve 1906 yılında mısır gevreğini icat etti. Dr James Jackson kepekten tahıl topları yaptı ama bunlar o kadar sertti ki bir önceki geceden ısıtılıp öyle yemek gerekiyordu. Jackson yaptığı tahıl topuna Granula olarak adlandırdı ama ürün tutulmadı.

Kahvaltılık gevrekler tahıllardan yapılır. İşlenmiş gıda olarak adlandırılır çünkü kahvaltılık gevreğe dönüşünceye kadar birçok işlemden geçerler. Mısır gevreği yapmak için Mısır taneleri kaynatılır düzleştirilir pişirilir ve son olarak ürüne bir tür şeker olan malt ilave edilir. Günümüzde çok farklı Kahvaltılık gevrekler var. Çocukları cezbeden kahvaltılık gevrekler bol miktarda şeker içeriyor. Kahvaltılık gevrek sağlıklı bir yiyecek olarak icat edilmesine rağmen bazı türleri çok sağlıksızdır. 1900 yılında  İsviçreli Doktor Maximillian Birsher-Benner, Zürih’te müsliyi icat etti. Onun müslisi bizim bugün satın alabileceğiniz müsliden farklıydı, rendelenmiş elma, limon suyu, süt ve kuru yemişlerden yapılıyordu.

226 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım