Hoşgeldiniz  

Kadınların Spor Salonunda Yaptığı Yanlış Hareketler Nelerdir?

admin | 09 Kasım 2014 | Genel, Kadınca, Sağlık, Spor

Aslında Türk kadını spor salonuna pek gitmiyor. Nedenine gelince ev işi yapmak, çamaşır ve bulaşık yıkamak, çocuklarla ilgilenmek, yemek yapmak, işe gitmek vs. gibi nedenlerden dolayı o kadar yoğun oluyor ki zaten bunları yapmakla çok harekettiğini düşünen Türk kadını spor salonuna gitmiyor. Bazı ististalarımız da yok değil, bizde o istisnai Türk kadınları için spor salonunda yapılan yanlışları yazmak istedik. Kısaca yapılan yanlışlar şöyle;

Takviye almama: Genellikle erkekler, çalışma sonrası protein içeren içecekler alsa da, pek çok kadın bunu yapmaz. Protein içeceklerinin kaslara olan etkisini bilmediklerinden ihmal ederler. Ancak bu içecekler metabolizmanızın daha çok kalori yakmasını ve incelmenizi sağlar. En az 15 gram protein içeceği tüketmeyi unutmayın.

Tutunma: Spor salonunda bütün kardiyo ekipmanlarında, korkuluk vardır. Ancak kardiyo yaparken tutunmak, karın kaslarınızın vücudunuzu stabilize etmesini ve kasların dengede olmasını engeller. Bu nedenle daha az kalori harcarsınız. Karın kaslarınızı içeri çekerek dik durmayı, karnınızdan nefes almayı ve korkuluklara tutunmamayı deneyin.

Kardiyo hayali: Çalışırken televizyon izlemek ya da bir şeyler okumak eğlenceli olsa da, daha az kalori yaktığınızı unutmayın çünkü dikkatinizi hareketlere vermeniz zorlaşır. Örneğin tv izlerken, normalden daha uzun süre çalışmalısınız. Kardiyo çalışmalarının etkili olması için, nefesiniz kesilene kadar kendinizi zorlayın.
Aynadan kaçınmak: Bazen aynada gördüğümüz hoşumuza gitmez ve ne olursa olsun bakmayız. Ancak çalışırken, ayna çok güzel bir geribildirim sağlar. Şeklimizi görmemizi, neyi düzeltmemiz gerektiğini ve bu sayede ne yapmamız gerektiğini anlarız. Çalışırken, hem kaslarınızı hem de aklınızı bir arada tutmayı unutmayın.

Ağırlık çalışmama: Pek çok kadın, güç çakışmasının önemini bilse de, kaslı olmaktan kaçındığı için ağırlık çalışmalarından uzak durur. Ağırlık çalışmaları, özellikle 40 yaş üstü kadınlar için vücutlarını şekle sokmalarına ve düz kas kütlesini arttırmalarına yardımcı olur. Ağırlık çalıştığınızda kaslarınız mı ağrıyor? Bu, kaslarınızın güçlendiği anlamına gelir.

2283 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım