Hoşgeldiniz  

İstanbul Arkeoloji Müzesinde Bulunan Eserler!!!

admin | 15 Ekim 2016 | Genel, Gezi ve Eğlence, Tarih

İstanbul Arkeoloji Müzesi dünyanın en zengin müzelerinden biri olan Arkeoloji müzelerinden biri olup Topkapı Sarayı’nın bir parçası olarak Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Çinili Köşk’ün geniş bahçesine, II. Abdülhamit döneminde yerleştirildi. Müzeler 19. Yüzyılda imparatorluğun sınırları içinde önemli ören yerlerinden toplanan arkeolojik eserlerin, müzecilikte önemli bir yeri olan Osman Hamdi Bey tarafından önce ana binada sergilenmeye başlanmıştır. Müzeye eklenen 4 katlı bina ise 1991 yılında hizmete açılmıştır. Ana müzeye, ana bahçeden ulaşılan iki yapının da devreye girmesiyle, Yakın Doğu Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk müzesi de eklendi.

images

Ana müzede görülecek eserler arasında en önemlileri ana salonun sol tarafında bulunan ve Büyük İskender’in tarihi İssus savaşını betimleyen mermer kabartmalar ve lahitlerdir. Müze, Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Erken, Orta ve Geç dönem Bronz, Helenistik, roma ve Bizans dönemi eserlerini bölümler halinde içermektedir.

62_4_misir-mezar-buluntulari

Ana binaya sonradan eklenen yeni binanın zemin katında Trakya, Bitinya ve Bizans buluntuları sergileniyor. Birinci katta Çağlar Boyunca İstanbul bölümü, ikinci katta Anadolu ve Truva bölümü, üçüncü katta ise Anadolu’ya komşu uygarlıklar bölümü bulunuyor. Arkeoloji Müzeleri’nden biri olan ve ana binanın karşısında bulunan Çinili Köşk’teki Karaman Mihrab’ı ile giriş kapısının solundaki Yakın Şark Eserleri Müzesi’nde dünyanın en eski barış antlaşması yani MÖ 1269 yılında Mısır ve Hititler arasındaki Kadeş Antlaşmasının yazılı olduğu kil tablet görülmeye değer eserleri arasındadır. Yakın Doğu Eserleri Müzesi onarım ve yenilemeyle tekrar ziyarete açılmıştır. Bu müzede Mezopotamya uygarlıklarından buluntular, Çinili Köşk’te de İznik çinileri, Kütahya seramikleri sergilenmektedir.

989 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım