11 Aralık 2016

Islıkçalan Ördek Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Islıkçalan Ördek Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dendrocygnini, latince ismidir. Grubunun 8 türü, Avrupa dışında bütün dünyada yaygındır. Bunlardan kahverengimsi sarı renkli olan Dendrocygna bicolora, Güney ve Orta Amerika’da, Doğu Afrika’da, Madagaskar’da, Hindistan, burma ve Seylan’da rastlanmaktadır. Gezici ıslıkçalan ördeğin latince ismi Dendrocygna Arcuata’dır. Doğu Hint adalarında, tropikal Avustralya ile Yeni Gine’de ve bir de Yeni Britanya bölgesinde yaşayan 3 farklı şekli vardır.

ABD’nin güneyinden Güney Amerika’ya kadar uzanan bölgelerde yaşamakta ola kızıl gagalı ıslıkçalar ördek yani Dendrocygna Autumnalist ise kuyez ve güney şekillerine ayrılmıştır. bunların birbirleriyle karşılaştıkları yerlerde karşılıklı olarak çiftleştikleri görülebilir.
Hayvan kolleksiyonlarında çok görülen bir ıslıkçalan ördek türü, tropikal GÜney Amerika’nın ak yüzlü ördeği Dendrocygna viduatadır. Bu ördeğe güney Afrika’da, Madagaskar ve Komor adalarında da rastlanır. Avusturalya ve Tasmanya’da bulunan Eyton ıslıkçalan ördeği yani Dendrocygna eytoni, göğsünün aşağı kısımlarından ve her ikiyanından geriye doğru uzanan soluk renkli tüyleriyle çarpıcı görünümü olan bir kuştur. Benekli ıslıkçalan ördek yani Dendrocygna Guttata, Doğu Hint adalarında, kara gagalı ıslıkçalan ördek yani Dendrocygna Arborea ise Batı Hint adalarında bulunan türlerdir. Dendrocygna Javanica adındaki ıslıkçalan ördeğin yurdu Asya’nın güneyindeki büyük bir kesimle, Hindistan’dan batıya doğru zanan topraklardır.
Islıkçalan ördekler, uzun bacaklarının yanı sıra başka yapısal özellikleri nedeniyle de ördekten çok kaza benzerler. Dişiyle erkeğin biçimleri birbirinden çok farklıdır. Böyle yapısal bulgularla birlikte, çiftleşmeyle ilgili özellikleri ana ve babanın yavru bakımı konusunda iş bölümü yapması gibi bazı davranışları nedeniyle ıslıkçalan ördekler, kazlar ve kuğularla birlikte sınıflandırılmışlardır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.