Hoşgeldiniz  

Isının Mekanik Eşdeğeri

admin | 04 Şubat 2019 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Bu zamana dek bazı korunum yasaları kabul edilmişti. Lavoisier kütlenin korunumu yasasını geliştirmiş ve bundan önce de momentumun korunumu yasası bulunmuştu. Enerjinin de korunduğuna dair kuşkular vardı. Zaten hareket sık görülen bir enerji biçimiydi ve Newton’a göre hareket halindeki bir cisim dış bir kuvvet tarafından etkilenmezse hareketine sonsuza dek devam ediyordu. Enerji yok olmuyordu. Gerçek hayatta ise hareketli bir cisim hava direnci ve yerin sürtünmesi yüzünden bir süre sonra durur. O zaman enerjisine ne olur? Belki de ısıya dönüştürülür.

Eğer böyleyse belirli bir miktar mekanik enerji, sabit miktarda ısıya dönüşüyor demektir. Yoksa enerji korunamaz. İngiliz Fizikçi james Prescott Joule (1818-1889) bunu deneyle doğrulama işine girişti. Çeşitli yollardan enerji harcadı ve üretilen ısı miktarını ölçtü. Bütün bu deneyler sabit miktarda işin sonunda sabit miktarda ısıya çevrildiğini gösterdi. Joule 1843’te bulduğu sonuçları yayımladı: 41,880,000 erglik iş 1 kalori ısı üretiyordu. Buna ısının mekanik dengi denilir. 10,000,000 erge Joule’nin onuruna 1 jul denildiğinden, 4.18 julün 1 kaloriye eşit olduğunu söyleyebiliriz.

Böylece eğer ısı enerji türlerine dahil edilirse, bir enerjinin korunumu yasasının söz konusu olabileceği akla geldi. Gerçekten de Alman Fizikçi Julius Robert von Mayer (1814-1878), 1842’de ısının mekanik dengine ait bir rakam verdi (Joule’ünkünden çok daha yetersiz bir rakamdı) ve buradan enerjinin korunumu yasasının var olduğunu sonucunu çıkardı. Ancak çalışması dikkat çekmedi.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

173 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım