Hoşgeldiniz  

Irak Şam İslam Devleti yani IŞİD Nasıl Kurulmuştur? Neler Yapmıştır?

admin | 11 Temmuz 2014 | Genel

Işid; Irak ve Suriye’de konumlanan ve aktif olan isyancı bir gruptur. Dünyanın en zengin terör gruplarından biridir. 2004 yılında El Kaide’ye bağlılığını ilan etmiş bir süre Irak El-Kaidesi olarak anılmıştır. Irak ve Levant’te sunni nüfusun yoğun olduğu bölgelerde halifeliği yeniden kurma hedefindedir. 2014 El Kaide, IŞİD ile bütün bağlarını kestiğini açıklamıştır.

IŞİD; Irak savaşında Anbar, Nineve, Diyala, Babil, Kerkük ve Selahaddin illerinde etkinlik gösterdi. Bakuba’yı başkent ilan etti. Suriye iç savaşında İdlip, Rakka ve Halep bölgelerinde varlık gösterdi.

IŞİD, binlerce sivil Iraklı, Irak hükümet üyeleri ve onların uluslar arası müttefiklerinin ölümlerinden sorumlu tutuldu. Irak Savaşı’nın sonlarına doğru gerilemeye başlasa da 2012’de gücünü yenileyerek iki katı üye sayısına ulaştı. Şeriat kanunlarına göre yönetimi benimseyen IŞİD rakip gördüğü askerleri, yabancı gazetecileri, yardım kuruluşlarına üye insanları sürgüne gönderdi ya da hapsetti.

IŞİD’in amacının; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün’de şeriata dayalı bir devlet kurmak, Suriye ve Ortadoğu’nun geleceğini değiştirmek ve yeniden şekillendirmek olarak düşünülmektedir. 

1087 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım