Hoşgeldiniz  

İnternet’i Kısıtlanan Ülkeler Hangileridir?

admin | 07 Haziran 2014 | Genel, Teknoloji

İnternet’i Kısıtlanan Ülkeler Hangileridir?

Son günlerde yaşanan olayların ardında özellikle sosyal medyada bazı sitelerin kapatılması ve açılması ülkemizde yankı yarattı. İnternet üzerine çeşitli düzenlemeler getirileceğine dair açıklamalar yapılmaktadır.

Dünya genelinde  internete istediği gibi bağlanamayan, interneti kısıtlanmış ülkeler ve sıkı denetim altında bulunan ülkelerden bazıları şöyledir.

Kuzey Kore: Ekonomik ve sosyal gücü yüksek kişiler sınırsız internete erişebilmektedir. Ülke genelinde ise sadece yurtiçinde yayın yapan medya kuruluşlarının siteleri aktif durumdadır. Birçok site bu ülkede kapalıdır.

İran: Facebook ve Twitter’in yasak olduğu ülkede çeşitli kaçak bağlantılar sonucu internete erişim mümkün, ancak erişimin tespit edilmesi halinde ağır cezalara uygulanmaktadır.

Çin: Youtube, Facebook, Twitter gibi uluslararası birçok site sıkı kontrol ve sansür altında. Hükümet aleyhine olan tüm siteler kapalı.

Küba:  Ülke ekonomisinin kötü olması internet kullanımının düşük olmasına neden olmaktadır. Devlet kontrolünde olan internete sınırsız erişebilmek için devletin belirlediği bir sayfa üzerinden vatandaşlık numarası girilerek internete ulaşılmaktadır. Devlet böylece bireyin girdiği bütün internet sitelerini görebiliyor.

Eritne: İstenilen her an internete bağlanılamayan ülkede,  e-postalar denetim altında tutulmaktadır.

Türkmenistan: Facebook ve Twitter kullanılması yasak olan ülkede Youtube erişim yoğun denetim altındadır. Hükümet aleyhine düşüncelere sahip sitelerde yer almak ve bilgi edinmek ağır cezalara çarptırılarak önlenmektedir.

Ermenistan: Yine Türkmenistan gibi Ermenistan’da Facebook ve Twitter kullanılması yasak ve Youtube erişim yoğun denetim altındadır. Hükümet aleyhine düşüncelere sahip sitelerde yer almak ve bilgi edinmek ağır cezalara çarptırılarak önlenmektedir.

Türkiye: Bir önem Twitter ve Youtube kapalı olduğu ülkemizde yeni yasal düzenlemelerle yeniden faaliyete geçmiştir.

1039 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım