Hoşgeldiniz  

İnsanların Sahip Olduğu En Garip Alerjiler Hangileridir?

admin | 05 Eylül 2014 | Bilim, Genel, Sağlık

Alerji metobolizmanın zararlı gördüğü maddeye karşı bağışıklık sisteminin verdiği tepkidir. Dünyada milyonlarca insan alerjiden muzdariptir. Ancak bunlardan bazıları var ki diğer bilinen alerjilere hiç benzemiyor. Bazılarını kısaca sıralayalım.

Cep Telefonu: Çene, yanak ve kulak boyunca kaşıntı, kırmızı şişlikler ve ağrılı kabarcılardan oluşan alerji çeşidini oluşturur. Nikel maddesinden üretilen cep telefonu, bu maddenin yüze teması sonucu belirttiğimiz alerji reaksiyonu oluşuyor. Nikel sadece cep telefonunda değil, bazı metal paralarda, kemer tokalarında ve kot pantolonlarında düğme yapımında da kullanılmaktadır.

Egzersiz:Dünyada 1000 kişi bu alerjiden müzdariptir. Egzersiz öncesi belirli yiyeceklerin yenmesi ve fiziksel zorlanma ile oluşur. Yorgunluk, kaşıntılı cilt, ürtiker ve boyun, gövde kısımlarında şişmeler egzersiz sonrası görülür. Boğulma, kusma ve kan basıncı artışı ve ölüme neden olabilir.

Öpüşmek: Alında öpüşmek bazen gıda alerjisini tetiklediği için garip alerjilere dahil edildi. Öpüşme sonucu tükürük paylaşımı oluşur. Öpüşülen kişi daha önce fıstık ezmesi ya da alerjiniz olan bir gıda yemiş olabilir. Tükürük kalları ile geçen bu maddeler vücutta hemen anafilaktik şoka neden olabilmektedir. Bu nedenle dişler sık sık fırçalanmalı ve sakış çiğnenmelidir.

Dokunma :Dokunmaya duyarlı bir cilt üzerine elinizle bile yazı yazabilirsiniz. Sık görülen bir alerji türü değildir. Hafif bir dokunma ile birden kabarıklık, şişlik ve kaşıntı oluşur. Bu alerjinin nedeni bilim adamları tarafından halen incelenmektedir.

Su: Dünyada sadece 40 kişinin su alerjisi tespit edilmiştir. İnsan vücudunun büyük çoğunluğu su olsa da alerjileri olan kişiler su ile temas ettiklerinde ciltte kızarıklıklar ve ağrılar oluşur. Hatta boğaz şişmesi sonucu sonucu solunum durmaktadır. Kişi su ihtiyacını karşılamak için su harici bol sıvı alır.

Modern yaşam ;21. yüzyılla birlikte mikrodalga fırınlar, temizlik malzemeleri, yerden ısıtma, araba, bilgisayarlar sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bazı insanlarda modern hayatın getirdiği kolaylıklar alerjilere neden olmaktadır. Belki çok tuhaf ama, fırınlara, arabalara ve otomobiller alerjisi olan pek çok insan vardır.  Ağrılı deride döküntüler, şişmiş bölgeler, göz kapağı şişmesi sıklıkla yaşanabilen bir durumdur.

Soğuk: soğuk hava ciltte kırmızılık, şişlik ve kaşıntıya neden olabilir. Soğuk yiyecekler örneğin dondurma alerjik reaksiyonları tetikleyerek boğazda şişmeye neden olabilir. Bayılma, şok hatta ölüme bile neden olabilir. Bu alerji türünün oluşum nedeni bilinmemektedir.

Isı: soğuk gibi aşırı ısı da kaşıntı, kırmızılıklar ve şişliklere neden olmaktadır. Fazla egzersizle cildin ısınması, sıcak duş, sauna ve baharatlar alerjiye neden olabilmektedir. Bu alerji türünün de nedeni henüz bilinmiyor.

2077 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım