29 Kasım 2015

İnsanlarda Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır?

İnsanlarda Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır?

 

İnsanlarda sindirim ağızdan başlar ve anüste biter. Başlıca 4 tabakadan oluşur. Dış tabaka lifli dokudan meydana gelir. Orta tabaka dairesel ve uzunlamasına liflerden oluşan kas tabakasıdır. Kas tabakasının altında gevşek hücre dokusunun meydana getirdiği mukoza altı tabakası yer alır. İç tabaka sindirim mukozası tabakasıdır ve değişik sindirim salgılarını salgılayan bezler bakımından zengindir.

SS_anatomisi1

Sindirim; ana atardamarın değişik düzeylerinden doğan atardamar dallarıyla beslenir. Hareket sistemi sempatik ve parasempatik sinir sistemlerinden gelen sinir dalları ve sinir ağlarından oluşan karmaşık bir yapıyla oluşur. Sindirimde önemli fonksiyonları bulunan iki organ vardır karaciğer ve pankreas.

Diyafram kasından başlayarak sindirim aygıtının yerinde tutulması, çok karmaşık seröz bir zar olan karın zarı aracılığıyla sağlanır. Karın zarı sindirim aygıtının değişik bölümlerini birbirleriyle ve öbür bazı organlarla birleştirir, ayrıca bu yapıları karın çeperine ve leğen çeperine bağlar. Karın zarı iki yapraktan oluşur. Karın çeperinin iç bölümünü örten çeper yaprağı, karın zarının oluşturduğu çok sayıdaki kıvrımlardan biri olan bağırsak askısı incebağırsağın büyük bir bölümünü karın çeperine bağlar. Mezolar yani karın zarı kıvrımları sindirim borusunun organlarını karın çeperini tutumunu sağlarlar. İç organ askılarıysa karın ve leğen organlarını birbirleriyle birleştirirler. Dişlerle donatılmış olan ağızdan sonra, sindirim borusu, yutak ile sürer, solunum ve sindirim kavşağını oluşturan yutak burunla gırtlağı, ağızla da yemek borusunu birleştirir. Yemek borusu göğsü omurganın ön bölümünde boydan boya aşar ve diyaframı geçtikten sonra bir büzücü kas aracılığıyla mide ağzıyla birleşir. Mide karın boşluğunun sonunda diyafram kasının altında ve sol böbreğin önünde yer alan büyük J harfi biçiminde bir torbadır.

Midenin üst ucunu oluşturan büyük çıkıntı, çok hacimlidir. Mide incebağırsağa, bir büzücü kas olan mide kapısıyla açılır. İncebağırsak 7-8 metre zunuluğundadır. Birbirini izleyen iki bölümden oluşur. Onikiparmak bağırsağı bölümü ve boşbağırsak-kıvrımbağırsak bölümü. Onikiparmak bağırsağı 25 cm uzunlukta sabit bir bölümdür, vater ampulü düzeyinde, karaciğer ve safra kesesinden gelen pankreas kanalı, onikiparmak bağırsağına açılırlar. Boşbağırsak-kıvrımbağırsak bölümü çok uzun ve çok hareketlidir. 15-16 bağırsak kıvrımı halinde toplanmıştır. Kıvrımbağırsak-körbağırsak kapakçığı aracığılı ile kalınağırsağa bağlanır. Bu kapakçık besinlerin yalnızca kalınbağırsağa girişini izin verir, geri dönmelerini engeller.

Bağırsak mukozası kadife görünümündeki küçük çıkıntılarla ve bağırsak çıkıntılarıyla kaplıdır. Mukozada ayrıca mukozanın kıvrımlarıyla oluşan kapaklar ve kapalı lenf folikülleri vardır. Bunlar barsak boşluğuna doğru çıkıntı oluşturan lenf öbeklerinden meydana gelmiştir. Boşbağırsak-kıvrımbağırsak düzeyinde Peyer plakları olarak adlandırılan lenf foliküllerinin sayısı artar. Buna karşılık değirmi kapakların sayısı azalır. Bağırsak mukozasında bağırsak salgısını çıkaran bezler vardır. Kalınbağırsak , incebağırsağa göre daha hacimlidir. Yumru yumru bir görünümü vardır ve yaklaşık 1.50 metre uzunluğundadır. Sırasıyla şu üç bölümden oluşur. Körbağırsak, kalınbağırsak (kolon), gönden bağırsağıdır. Körbağırsakta apandis yer alır. Kalınbağırsak, çıkan ya da yükselen kalınbağırsak, kalça kalınbağırsağı ve leğen kalınbağırsağı olmak üzere beş bölüme ayrılır. Kalınbağırsak mukozasında çıkıntılar ve değirmi kapaklar yoktur. Mukozadaki çıkıntılar, kalınbağırsağın dış yüzünden görülen ve şişkin yumrulu bölümleri sınırlayan girintilere denk düşer. Mukozada müküs hücreleri bulunur. Göden bağırsağı kalınbağırsağın son bölümüdür. 12 ile 15 cm’dir. Kuyruksokumu kemiğinin ve kuyruk kemiğinin önünden, sidik torbasının ve kadınlarda dölyatağının arkaından aşağıya doğru iner. Göden bağırsağı çok genişleyebilir. Boş olduğu zaman iç yüzeyinde mukoza kıvrıntıları görülür, genişlediği zamansa bu kıvrıntılar kaybolur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.