Hoşgeldiniz  

İnsanlar, Hayvanlar ve Bitkilerde Sınıflandırmanın Tarihi!!!

admin | 24 Aralık 2016 | Bilim, Biyoloji, Genel

1555 yıllarında artık insanların, hayvanların ve bitkilerin sınıflara ayrılmasının gerekliliği fark edildi. Bu nedenle canlı organizmaların gruplara aynlabileceğini düşünülmekteydi. Örneğin köpekler ve kurtlar birbirlerine, tavşana benzerliklerinden daha çok benzerler. Kediler, aslanlar ve kaplanlar birbirlerine benzerler. Koyunlar ve keçiler de öyle. Böceklerin kendilerini böcek olmayanlardan ayıran ortak bir benzerlikleri vardır, vb.

Bu durum, evrimsel görüşlerin ortaya çıkmasına neden olmuş olabilir; örnek vermek gerekirse, temelde köpek gibi olan bir hayvan, hem köpek hem de kurtların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Hayvanları kendi amaçları için gruplar halinde yaratılmış olabileceğini ileri sürmek mümkündür.

Birbirinden daha farklı organizmalar arasında göze hemen görünmeyen benzerlikler bulmak daha etkileyici olacaktır. Fransız tabiat bilimi uzmanı olan Pierre Belon ( 1 5 1 7- 1564) bunu gerçekleştirmişti.

Fransa Kralı I. François (1494-1547) , aynı zamanda lmparator V. Charles olan İspanya Kralı I . Charles ile uzatmalı bir mücadeleye girmişti. Francis kendini Osmanlı Imparatorluğu ile dostluk kuracak kadar ümitsiz durumda hissetti ve 1546’da Belon’u diplomatik bir görevle Osmanlı İmparatorluğu’na yolladı.
Bu görev Belon’a Doğu Akdeniz’deki bitki ve hayvan hayatını inceleme ve Fransa’daki hayatla karşılaştırma fırsatı verdi. l555’te yayımlanan yazılarında, balıktan insana kadar bütün omurgalı hayvanların iskeletleri arasındaki temel benzerlikleri (benzeşimler) ilk anlatan oydu. Dış görünümdeki farklılığa rağmen, kol ve bacaklardaki kemiklerin sayısı gibi ayrıntılar hayvandan hayvana dikkate değer derecede aynıydı.
Meyvelerini vermesi için üç yüzyıl daha geçmesi gerektiği halde, bu yazılar evrimsel düşünceyi destekledi.Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

604 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım