Hoşgeldiniz  

İncir’in; Sinir Sistemi, Bağırsak Fonksiyonları ve Gut Hastalığı Yönünden Faydaları !!!

admin | 18 Şubat 2016 | Genel, Sağlık

İncir yurdumuzda doğal ortamda fazlasıyla yetişen bir üründür. Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişir ve yurtdışına ihraç edilen ürünlerden bir tanesidir. Vücudumuza bir çok faydası bulunmaktadır. Yemesi hem zevkli ve bir o kadar da sağlıklı bir yiyecektir.

İncir; içerisinde protein, vitamin ve mineraller içermektedir. Bu da hücrelerin yenilmesine neden olur. İncirin içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besin kaynağıdır.

imagesCAT00WGL

Yaş incir ve kuru incir olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Bu nedenle yaş inciri yaz aylarında, kurusunu her zaman temin edebiliriz. Özellikle sindirim sistemine iyi gelen bir meyve türüdür.

İncir; içerdiği protein, vitamin ve mineraller sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar, lif deposudur, gut hastalığına iyi gelen bir enzim olan fisin içermektedir. Bağırsaklara iyi gelir, ayrıca bağırsak çalıştırıcı özelliğe de sahiptir.

imagesCAKF1YU8

İncirin anti-kanserojen etki üzerine de araştırmalar yapılmaktadır. Japonya’da yapılan bir araştırmada deri altına tümör geliştirilmiş farelere enjekte edilen incir özünün tümörleri 11 günde yüzde 39 oranında küçülttüğünü tespit etmişlerdir. Kemik sağlığı, kan pıhtılaşması ve sağlıklı sinir sistemi için gerekli kalsiyumun en yoğun bitkisel kaynağı olduğu bilinmektedir. Enerji sağlar, kramp gidericidir bu nedenle sporcular arasında çok tutulan bir yiyecektir. Özellikle kuru incir; demir ve potasyum açısından zengindir.

imagesCART7CS0

İncirin içerdiği bazı asitler dolayısıyla doğal sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Kolay sindirilir bu nedenle fruktoz ve glikoz içerir. Protein açısından birçok kuru mevyeden iki kat fazla içermektedir.

Ayrıca; bakır, magnezyum, potasyum ve kükürt bakımından zengindir ve pantotenik asit, riboflavin, tiamin ve piridoksin içerir. İçerdiği pektin sayesinde bağırsaklardan toksit maddenin atılması, kandaki kolesterol düzeyinin düşürülmesi gibi yararları vardır.

1336 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım