Hoşgeldiniz  

İlk Korku Romanı Yazarı Kadın Kimdir?

admin | 06 Ocak 2018 | Genel, İlginç Bilgiler, Kitaplar

Hepimiz Frankenstein’ın duymuşuzdur. Frankenstein yazarı, 30 Ağustos 1797 yılında Londra’da Doğan Mary Shelley’dir. İki filozof olan William Godwin ile feminist Mary Wollstonecraft’ın kızıdır. Feminist, liberal, asi, temeli sorgulayan bir kadındı ve hiçbir şeyi sorgusuz sualsiz yapmazdı. Gotik romanı en önemli örneği olan  Frankenstein yazmıştır. Böylece korkuları en güçlü silah haline getirmiştir. En iyi sözlerinden bir tanesi “kolla kendini çünkü ben korkusuzum ve bu yüzden güçlüyüm”dür. Yıl 1816  idi. Yaz bir türlü gelmiyordu, havanın çok soğuk ve karanlık olduğu bir ağustos gecesinde; Mary Shalley, bulunduğu durumdan ilham olarak Frankenstein yazmaya başlamıştır.

Frankenstein yazılmasındaki en önemli etken; İsviçre’den binlerce kilometre ötede Endonezya’daki patlayan büyük Volkan, dünyayı karanlıkta bırakacak kadar külü atmosferi salmıştır.  O dönemde Mary Shalley, İsviçre’de ki Leman Gölü kıyılarında kiraladıkları yazlık eve sığınmak zorunda kalmıştı.  O  yıl Yaz Yüzünü hiç göstermemişti.

Yazın gelmemesi ve gölde yüzümemiş olsa bile  Mary, arkadaşlarıyla ateşin etrafında korku hikayeleri anlatmaya başladı. bu boş saatlerde en korkunç hikayeye kimin yazacağı hususunda Arkadaşlar arasında bir Yarışma yapalım. Böylece Frankenstein temelleri atılmış oldu. kitap kadavra parçalarından yapılmış ve Dr Frankenstein laboratuarına Şimşek düştükten sonra canlanmış bir adamı anlatıyordu.

Şimdiki Frankenstein en çok farklı olan Frankenstein; görünüm olarak sarımsı, bir kedi kadar çevik ve hızlıydı. Ayrıca kültürlü bir biçimde konuşabiliryordu. Öyle bir geceden insanların hayal güçleri sonucunda ortaya çıkan ve bizlere korku veren, film haline getirilmiş canavar hikayelerin temelleri atıldı.

234 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım