Hoşgeldiniz  

İlk Kimyasal Gübrenin Üretilmesi!

admin | 01 Şubat 2019 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Bitkiler, Biyoloji, Genel

Bitkiler topraktaki mineralleri kullanırlar ve fazla ekim yıldan yıla topraktaki mineralleri azaltır. Eğer toprağa tekrar mineral verilmezse, sonunda verimliliğini kaybeder. Buna karşı önlem almanın yıllardır bilinen yolu gübre olarak hayvan dışkılarını kullanmaktır; böylece evcil hayvanların önemli fonksiyonlarından biri, sadece tarlalara yayılmak zorunda olan gübre yığını için materyal temin eder.

Oysa gübre yığınları yalnızca rahatsız edici derecede keskin kokmakla kalmazlar, aynı zamanda (sonradan keşfedildiği gibi) hastalık da yayarlar.
Bu nedenle kimyagerler topraktan hangi elementlerin alındığını belirlemenin ve onları kokusuz ve hastalıktan muaf kimyasallar olarak toprağa geri vermenin mümkün olduğunu düşündüler.

1842’de tarım uzmanı, İngiliz john Bennet lawes (1814-1900), süper fosfat dediği bir maddenin üretim yönteminin patentini aldı ve ertesi yıl üretimi için bir fabrika kurdu. Bu, ilk kimyasal gübreydi. Bu türden gübreler atmosferin hoş bir hale gelmesine, hastalık hızının azalmasına ve besin kaynaklarının artmasına yardımcı oldular. (Son günlerde “organik olarak yetiştirilmiş” besinleri yeme modası çıktı. Bu “organik olarak” sözcüğünün arkasında hayvan gübresi bulunmaktadır.) Bu da demek oluyor ki eski sistem gübre usulüne yeniden dönüş başlamıştır.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedi,

164 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım