17 Ocak 2016

İlk Çağlarda Hastalıklar; Sara ve Veba!!!

İlk Çağlarda Hastalıklar; Sara ve Veba!!!

İlk çağda Sparta ve Atinalılar arasındaki Peloponesos Savaşı MÖ 432 yılında başladı ve bütün Yunanistan’ı sardı. MÖ 429 yılında veba salgınıyla binlerce kişi öldü.

Yunanlı Doktor Hippokrates MÖ 460-377 yılları arasında bütün hastalıkların doğal nedenleri olduğunu ve ilahi güç ya da cezalandırılma olarak görülmemesi gerektiğini ileri sürdü.

tuhaf-tedavi-yontemleri-tedavi-hastalik-1232484

MÖ 420 yıllarında özellikle bu durumu hastalığa yakalananların aniden yere düştüğü ve inleyen ve seğiren bedenlerinin kontrolünü kaybetmiş gibi davranma durumu olan saraya uyarladı.

Sara hastalığı o dönemlerde kutsal bir hastalık olarak görülürdü. Saralıların tanrıların ya da iblislerin elinde olduğu düşünülürdü. Ancak Hippokrates fiziksel bir tedavi ya da iyileşmenin yollarını bulmaya çalışıyordu.

141011-veba

Hippokrates insan sağlığının bedendeki dört suyun dengesine bağlı olduğuna inanıyordu. Balgam, kan, kara safra ve sarı safra. Her ne kadar günümüzde bu olgu yanlış ise de en azından hastalığın nedeninin doğal olaylarda aramış ve bu temellere oturmaya çalışmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.