Hoşgeldiniz  

İlk Çağlarda Başka Evren Merkezlerinin Bulunması!!

admin | 24 Ocak 2016 | Bilim, Coğrafya, Fen Bilimleri, Genel

İlk çağlarda Dünya’nın kendi ekseni ve güneşin etrafından döndüğü düşüncesi yerine; katı kımıldamaz ve etrafında dolaşan gökyüzündeki her şeyle evrenin merkezinde olduğu düşünülen bir gezegendi. O dönemlerde bunun tersi bir durum düşünülemezdi.

3494_galaksiler_01-300x294 (1)

Yunanlı Astronom Herakleides Pontikos ise; dünyanın evrenin kıpırdatılamaz merkezi olduğunu düşündü, fakat MÖ 350 yıllarında Merkür ve Venüs’ün hiçbir zaman Güneş’ten fazla uzak olmadığını söyledi. Bu görüş, Yunanlıların yaptığı her gezegeni bağımsız olarak Dünya’nın çevresinde dönüyor gösteren taslaklarla izah edilebilir, fakat bunu yapmak kolay olmazdı. Bu nedenle Herakleides, Merkür ve Venüs’ün Güneş’in de etrafında döndüğünü, Güneşin de yanında bu iki kendine bağlı kütleyle Dünya’nın etrafında döndüğünü iddia etti.

Dünyamız-ve-uzay-hakkında-bilgi

Böylece evrende belli bir derecede Güneş’in merkez olduğunu söyleyen ilk kişiydi, yani hiç olmazsa bazı cisimler Güneş’in etrafında dönüyor ve sadece ikincil olarak Dünya’yı dolaşıyorlardı.

Buna karşın Pythagoras’ın öğrencisi olan Yunanlı filizof Philolaos MÖ 5 yüzyılda yaşamıştır. Bu filozof Güneş de dahil bütün görülebilen gezegenlerle birlikte, Dünya’nın görülemeyen merkezi bir ateşin etrafında döndüğünü düşündü.

univers01.2

Dünya’nın hareket ettiğini ve evrenin merkezinde olmadığını iddia eden bildiğimiz ilk filozoftu. Fakat iddiası rasyonel olmaktan çok mistik olarak düşünülmesi o zaman bu düşünceye hazır olunmaması, bu düşüncenin benimsenmemesine neden oldu.

660 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım