Hoşgeldiniz  

III. Selim Dönemi (1789-1807) Siyasi Gelişmeler!!!

admin | 29 Ekim 2016 | Genel, Tarih

3-selim

Padişah III. Selim döneminde siyasi gelişmeler; Ziştovi ve Yaş antlaşmaları, Mısır’ın işgali ve diğer gelişmelerden oluşmaktadır.

Zitovi (1791) ve Yaş (1792) Antlaşmaları: 1787 yılında başlayan Osmanlı Rus ve Avusturya savaşları devam ederken 1789 yılında Fransa’da meydana gelen ihtilala içerisinde birçok ulusu barındıran Avusturya’nın savaştan çekilmesine neden oldu. Osmanlı ile Avusturya arasında imzalanan Ziştovi anlaşmasına göre; Avusturya savaştan önceki sınırlarına geri çekildi.

Tek başına kalan Rusya da savaşa devam edemeyip ertesi yıl barışa razı oldu ve Osmanlı devleti ile Rusya arasında Yaş anlaşması imzalandı. Yaş anlaşmasına göre; Dinyester nehri iki ülke arasında sınır kabul edildi. Kırım’ın Rusya’ya ait olduğu onaylandı.

Daha sonraki süreçte; Osmanlının Kırım’ı kurtarma isteği ile Rusya ve Avusturya’nın Grek projesi gerçekleşmedi. Osmanlı yeni topraklar kaybetti ve gerileme dönemi sona ererek dağılma ve parçalanma dönemi başladı. Fransız İhtilali’nin yapılmasıyla ortaya çıkan barış ortamı II. Selim’in ıslahatlarına zemin hazırladı.

3-selim-donemi-yapilan-yenilikler

1789 Mısır İşgali: 1789 yılında Fransız ihtilaline kadar Osmanlı Fransız ilikleri dostane geçmiştir. Ancak Napolyon’un Akdeniz’i bir Fransız gölü haline getirip İngilizlerin Ortadoğu ve Uzak Doğu’daki çıkarlarını engellemek için 1789 yılında Mısır’ı işgal etmesi bu dostluğun kısa sürmesine neden oldu. Bu gelişme üzerine Osmanlı tarihinde ilk defa İngiltere ve Rusya, Osmanlı devletiyle bağlaşma kurarak Fransa’ya savaş açtılar. İngiliz donanması Ebubekir Limanı’nda Fransız donanmasını yaktı. Suriye’ye saldıran Napolyon, Akka önlerinde Nazam-i Cedit ordusu tarafından mağlup edildi. Bu Napolyon’un ilk mağlubiyeti olmuştur. Paris’te 1802 yılında El-Aris Antlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre;

İngiltere sömürge yollarını güvenliğini kuvvetlendirdi,

Mısır Osmanlı devletine verildi.

Rusya ilk defa boğazlardan savaş gemisi geçirdi,

Topraklarını tek başına koruyamayacağını anlayan Osmanlı denge politikası izlemeye başladı. Diğer gelişmeler ise;

3-selim-donemi

Osmanlı sınırları içerisinde ilk milliyetçilik ayaklanması olan Sırp isyanı 1804 yılında çıktı,

Padişah III. Selim bir süre sonra Fransız dostluğunu yeniden tazeleyince Rusya ve İngiltere tekrar Osmanlı’ya cephe aldı,

1806 yılında Osmanlı-Rus savaşı başladı,

Gizli Tilsid Anlaşması ile; Napolyon, Osmanlı üzerindeki rus emellerini tanımakla dostluk anlaşmasını bozdu,

Kabakçı Mustafa İsyanı ile III. Selim 1807 yılında öldürüldü ve Nizam-ı Cedid ıslahatları kaldırıldı,

1766 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım