Hoşgeldiniz  

İç Anadolu Bölgesi’nin İklim-Bitki Örtüsü ve Nüfus-Yerleşmesi!!!

admin | 15 Ekim 2016 | Coğrafya, Genel

Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı çoktur. En fazla yağış ilkbaharda düşer. Konveksiyonel yağışların en çok görüldüğü bölgedir. Bu yağış türü Kırkikindi yağmurları diye adlandırılır.

İç Anadolu bölgesi yıl içinde Türkiye’nin en az yağış alan bölgesidir. Konya bölümü Türkiye’nin en az yağış alan bölümüdür. Hakim bitki örtüsü bozkırdır. Dağlık alanlarda ormanlıklar görülür. Antropojen bozkır geniş alanlara yayılmıştır. Bu terim ormanların insanlar tarafından tahrip edilmesiyle oluşan bozkırlara denir.

image002

Nüfus ve Yerleşme: Nüfusu 2007 yılı sayımına göre 11.3 milyondur. Nüfus yoğunluğu km2’ye 70 kişidir. Bu Türkiye ortalamasının altındadır. Nüfusun %69’u kentte yaşamaktadır. Yukarı Sakarya bölümü en yoğun nüfuslu alandır. Nüfus genellikle bölgenin çevresindeki dağ eteği ovalarında yoğunlaşmıştır. Ülkemizin başkenti aynı zamanda ikinci büyük kenti Ankara bu bölgede yer alır.

Bölge nüfusunun seyrek olmasında;

İklim elverişsizliği,

Tarım ürünü çeşidinin azlığı,

Özellikle orta kesimde tuzlu ve kumlu toprakların yaygın olması etkili olmuştur.

Tuz gölü çevresi Türkiye’nin en tenha yerlerindendir. Nüfus, yağışın ve su kaynaklarının arttığı kenardaki dağlık alanlarda yoğunlaşmıştır. Doğal şartlardan dolayı kırsal kesimde yapı malzemesi olarak kerpiç kullanımı yaygındır

indir

1055 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım