15 Ekim 2016

İç Anadolu Bölgesinin Bölümleri Nelerdir?

İç Anadolu Bölgesinin Bölümleri Nelerdir?

ic-anadolu-bolgesinin-bolumleri

İç Anadolu Bölgesinin bölümleri; Konya bölümü, Yukarı Sakarya bölümü, Orta Kızılırmak bölümü ve Yukarı Kızılırmak bölümünden oluşmaktadır.

Konya bölümü: Ovalar, platolar, volkanik arazi ve göller bölüm arazisinin tamamına yakınını kaplamaktadır. Bütünüyle büyük bir kapalı havzadır. Eski göl tabanı ovaları olan Konya ve Aksaray ovalarında toprakların tuzlu ve kumlu olması ayrıca yer altı su seviyesinin yüksek olması tarımı olumsuz yönde etkilemektedir.

Karapınar, Türkiye’de rüzgar erozyonunun en fazla olduğu yerdir. Yer kabuğu kırıkları az olduğundan depremler fazla görülmez. Türkiye’nin en az yağış alan bölümüdür. Nüfus yoğunluğu çok azdır. Türkiye buğday üretiminin %25’i bu bölümden elde edilir. Tahıl şeker pancarı, haşhaş, baklagiller en önemli ürünlerdir. Yeryüzü şekilleri sadedir. Konya’da tarım aletleri ve kamyon sanayi bulunur.

4mic-anadolu-bolgesi-bolumler-haritasi

Yukarı Sakarya bölümü: Bölgenin en gelişmiş bölümüdür. Yağışlar Konya bölümüne göre daha fazladır. Doğu-batı doğrultulu yolların geçmesinden dolayı ulaşımda önemli konuma sahiptir. Ulaşım ve iklim şartlarından ayrıca başkent Ankara’nın da bu bölümde olmasından dolayı bölge nüfusunun yarısı bu bölümde toplanmıştır. Tarım ve hayvancılık gelişmiştir. Ankara ve çevresinde tiftik keçisi yetiştirilir. Bisküvi, dokuma, konfeksiyon, lokomotif, içki, uçak, şeker, çimento fabrikaları bulunur. Bor, linyit, mermer, krom ve toryum en önemli yer altı kaynaklarıdır. Ankara ve Eskişehir önemli illeridir.

Orta Kızılırmak bölümü: Kızılırmak nehrinin İç Anadolu’da çizmiş olduğu yayın iki tarafını içine alır. Bölgenin en geniş bölümüdür. Volkanik arazi geniş yer kaplamaktadır. Bundan dolayı tarımsal nüfus yoğunluğunun ve kırsal nüfus oranının en fazla olduğu yerdir. Yağışlar Konya bölümünden fazladır. En önemli kent merkezi Kayseri’dir. Çeşitli yer altı kaynakları bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.