23 Ekim 2016

I. Dünya Savaşının Başlaması ve Gelişmesi!!!

I. Dünya Savaşının Başlaması ve Gelişmesi!!!

images

Değişen dünya, milliyetçilik politikası, teknolojik gelişmeler, hammadde ihtiyacı ve sömürge arayışının bu savaşın en önemli nedenidir. Sırpların Avusturya-Macaristan İmparatorluğu veliahtını öldürmelerinin ardından Avusturya-Macaristan imparatorluğu Sırbistan’a savaş açtı. Böylece I. Dünya Savaşı fiilen başlamış oldu. Savaş başladıktan hemen sonra Rusya Sırbistan’ı, Almanya da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nu desteklediğini açıkladı. İngiltere ve Fransa Almanya’nın karşısında yer alarak Rusya’nın yanında yer aldı.

Bu durum sonucu Almanya Fransa’yı saf dışı bırakmak için Belçika ve Fransa’ya saldırdı. Fransa ile yaptıkları Marn Savaşları’nı kaybettiler. Bunun üzerine Almanya yeni müttefik arayışına girdi ve Rusya’ya saldırdı. Almanya, Rusya’ya karşı bazı başarılar kazansa da bu uzun sürmedi.

1-dunya-savasi-haritasi

Fransa’ya karşı Marn Savaşlarında başarılı olmayan Almanya böylece I. Dünya Savaşı’ndaki ilk yenilgisini yaşadı. Marn yenilgisi savaş öncesinde hazırlanan Alman planının uygulanamayacağının ilk kanıtı oldu. Bu savaşla I. Dünya Savaşı’nın kaderi belli oldu.

Tarih 29 Ekim 1914 yılını gösterdiğinde Osmanlı Devleti Almanya’nın yanında savaşa girdi. Bu takiben üçlü ittifak devletleri Romanya ve Sırbistan’ı işgal ettiler. Osmanlı devletinin savaşa girmesi savaş alanının coğrafi açıdan genişlemesini sağlamış ve yeni cephelerin açılmasına neden olmuştur.

birinci-dunya-savasi

Japonya savaş sırasında İngiltere’nin yanında yer aldı. Almanların Uzak Doğu sömürgelerini ele geçirdi. Bundan sonra da Büyük Okyanus ve Hint Okyanusunda müttefiklere yardım etmeye başladı. Böylece Savaş Avrupa’dan bütün dünyaya yayıldı. Savaşın başında tarafsız olan İtalya ilk başlarda ittifak devletleri içerisinde yer almış olsa da bir müddet tarafsız ve daha sonra Batı ve Güneydoğu Anadolu’nun itilaf devletlerince vaad edilmesi sonucu İtilaf devletlerine katıldı. Ancak herhangi bir başarı gösteremedi. Bu arada Almanlar Deniz Abluka Harekatı’na giriştiler. Böylece İngiltere ve ABD’nin yük ve yolcu taşıyan gemilerini batırmaya başladılar. İlk defa bu savaşta denizaltılar önem kazandı. Almanya bu saldırgan tutumu ile başta ABD olmak üzere birçok ülkenin İtilaf devletlerinin yanında savaşa girmesine neden oldu.

Almanya I. Dünya Savaşına girmekle; İngiltere, Fransa ve Rusya’yı etkisiz hale getirmek istemiş, Bağdat ve Berlin demiryolu sistemini kurmak istemiş, kalabalık nüfusa yeni yerleşim alanları ve Ortadoğu petrollerine sahip olmak, ayrıca Alman ırkçılığının sembolü olan Pangermenizim gerçekleştirmek istemiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.