23 Ekim 2016

I. Dünya Savaşı Kafkas Cephesi ve Önemi!!!

I. Dünya Savaşı Kafkas Cephesi ve Önemi!!!

adsiz

1914 yılı kasım ayında Rus ordusunun saldırıcı sonucu açılan cephedir. Rus saldırısı durduktan sonra Osmanlı karşı saldırıya geçti. Başkomutan vekili Enver Paşa’nın Kafkasya’yı ele geçirerek Orta Asya ile ilişki kurmak, Bakü petrollerini ele geçirmek ve Hindistan’a kadar ilerlemek istemiştir.

Sarıkamış harekatı 22 Aralık 1914 yılında fiilen başlamış olmakla Osmanlı Devletinin mağlubiyeti ile sonuçlandı. Ağır kış şartlarından dolayı 90 bin askerimiz savaş yapmadan hayatını kaybetti. Bu olayı fırsat bilen Rusya saldırıya geçerek 1916 yılında Erzurum, Muş, Bitlis, Trabzon, Erzincan’ı ele geçirdi. Ruslar daha sonra Doğu Karadeniz sahillerine de hakim oldular.

kafkas

Kafkas cephesinde mağlup olan Osmanlı devletinin yenilgisinin temel nedeni; ulaşımın yetersiz ve ağır sanayinin kurulmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Çanakkale savaşından sonra Doğu Cephesi’ne görevlendirilen Mustafa Kemal; Ruslardan Muş ve Bitlis’i geri 1916 yılında geri aldı. Rus çarlığı, Çanakkale cephesindeki yenilgiden sonra yeteri kadar yardım alamamış ve 1917 yılında gerçekleşen Bolşevik ihtilaliyle yıkılmıştır. Osmanlı devleti bu fırsatı değerlendirerek taarruza geçti ve kaybettiği yerleri geri aldı. Rusya da İttifak devletleri ile 3 Mart 1918 yılında Brest-Litowsk antlaşmasını imzaladı. Bu anlaşma ile;

Doğu cephesi resmen kapatıldı,

Rusya I. Dünya Savaşı’ndan çekildi,

1879 Berlin Antlaşması’yla Rusya’ya bırakılmış olan Kars, Ardahan, Batum geri alındı.

Böylece I. Dünya Savaşı sırasında toprak kazandığımız tek anlaşma imzalanmış oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.