Hoşgeldiniz  

Hiristiyanlar İçin Ortaçağın Karanlık Yüzü!!!

admin | 08 Şubat 2016 | Bilim, Genel, Tarih

Ortaçağ hıristiyanlar için karanlık çağ olarak adlandırılır. Bilim her ne kadar varlığını sürdürmeye çalışsa da özellikle ilk beş yüzyılda, saf bilimsel araştırmalar azaldı. Buluşlar dini öğretiye karşı geliyor dye ilahiyat otoriteleri tarafından sonlandırıldı. Sonradan kurumsal bilime duyulan ilgi kara ölüm denilen yani kıyıcı bir hıyarcık veba salgınıyla zayıfladı.

7 yüzyılda Müslümanların birçok ülkeye hükmetmesi, bilimsel faaliyetlerin merkezini doğuya doğru kaydırdı. Arap bilginler eski metinlerdeki bilgiyi büyük bir hevesle öğrndiler ve astrominde, optikte, tıpta ve modern kimyanın atası olan simyada önemli çalışmalar yaptılar.

imagesCA4WG5KS

Ortaçağın büyük bir bölümünde astronomi Batı’da görmezlikten gelindi. Çinli astronomlar taraından birkaç yeni yıldız belirlendi, fakat Avrupa’da hiç kimse bunlara dikkat etmedi. Porselen ve ipek üretimi Çin’den ithal edildi. Sadece Avrupa’da bulunmuş olması mümkün olan diğer yenilikler zaten Çin’de gerçekleştirildi. Çinliler mıknatıs özelliği olan maden cevherlerinin yön bulma özelliğini biliyorlandı, fakat bu bilgiyi denizcilikte kullanmadılar.

imagesCA20FTLW

Batılı denizciler ise ilk kez 1180 yılında bunu kullandılar ve tarihin gidişatını belirleyen bir alet yaptılar. Her ne kadar Vikingler daha önce önemli okyanus ötesi akınlar yapmış olsalar da keşif çağının Portekizlilerin Uzakdoğu’ya bir deniz yolu arayan gemileri göndermesiyle on beşinci yüzyılın başlarında başladığı söylenir. Böylece Avrupalı güçlerce dünyanın keşfi seferberliği başladı. Ortaçağın sonuna doğru gerçekleşen teknolojinin hem dine hem de sana hizmet ettiği belki de dramatik teknolojik başarı, büyük katedrallerin inşa edilmesiydi. Payandalar duvarların hiç görülmedik şekilde yüksekv e ince olmasını sağladı ve muhteşem renkli camdan pencerelerden gelen ışığın kapladığı kiliselerin iç mekanları değişti. On ücüncü ve on dördüncü yüzyıllarda bilimsel araştırmaya yeni bir ilgi doğdu. Kastilya kralının himayesinde yapılan gezegen tabloları Ptolemaios’un yaptıklarını geliştirdi ve manyetik kutuplar üzerine yapılan deneysel çalışma, bilimsel metodolojide bir hamle gerçekleştirdi.

untitled

Tıp öğrencileri yine insan bedenini teşrih ettiler ve anatomi hakkında ilk kitap yazıldı. Buna rağmen Avrupa’yı ortaçadan Rönesans’a ve Bilim Devrimine götüren, kurumsal bilimde veya tıpta gerçekleşen bir olay değildi. Bunu büyük ölçüde sağlayan teknolojik bir başarı yani 1454 yılında Johennes Gutenberg’in matbaayı icat etmesiydi.

745 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım