Hoşgeldiniz  

Hıdırellez Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

admin | 02 Nisan 2015 | Din, Genel

 

İnanışa göre Hızır ve İlyas peygamberin buluştuğu gün olarak adlandırılır. Bolluk ve bereketin olduğu, dilek ve duaların kabul olduğu özel bir gün olarak nitelendirilir. Her yıl 5 Mayıs öğleden sonra başlayıp 6 Mayısta kutlanılan Hıdırellez, Hızır ve İlyas kelimlerin halk arasında telaffuzunun değişmesi sonucu oluşur. Aslında kış mevsimin bitişi ve sıcak yaz günlerinin başlangıcını müjdeleyen Hıdırellez, doğanın da canlanmasının müjdecisidir.

Bu iki büyük zatın su kenarlarında ve kırlarda, yeşillik ve ağaçlık alanlarda buluştuğu düşünülmekte ve kutlamalarda böyle alanlarda gerçekleşmektedir. Bu nedenlerle böyle alanlara “Hıdırlık” denilmektedir.

Hızır a.s fakir kılığında görüldüğü, insanlara yardım ettiği, iyilik yapanları mükafatlandırdığı, bereket ve bolluğa kavuşturduğu bilinmektedir. Ayrıca ölümsüz olduğu düşünülmektedir. İlyas a.s ise peygamber olduğuna dair genel kabul görmüştür. Hızır a.s. karaların ve havanın hakimi iken, İlyas a.s. ise suların hakimidir. Bu iki zat yan yana geldiğinde dilek ve dua kapılarının açıldığına inanılır.

Hıdırellezde bereketi arttırmak için yiyeek kaplarının, erzak torbalarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ayrıca istek ve dileklerin gerçekleşmesi için gül ağacının dibine isteklerin yazılı olduğu kağıt gömülür ya da küçük bir modeli konulur.

En yaygın ritüellerden biri de nazardan ve hastalıklardan korunmak için yanan ateşin üzerinden atlamaktır.

1107 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Hıdırellez Nedir? Ne Zaman Kutlanır? için 1 yorum

  1. Meltem dedi ki:

    dilekler ne zaman yazılıyor ne zaman denize atılıyor

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım