Hoşgeldiniz  

Hazmı Kolaylaştıran Besinler Hangileridir?

admin | 11 Mart 2015 | Genel, Sağlık

 

Bazı yiyecek ve içeceklerin içerdikleri enzimler sayesinde şişkinliğe, hazımsızlığa yardımcı olduğunu bilinmektedir. İşte o yiyecek ve içeceklerden bazıları…
1. Şişkinlik hissine karşı ılık su; yemeklerden önce oda sıcaklığında bir bardak suyu azar azar içilmesi hazmı kolaylaştırır, soğuk su içmek gaz yapıcı etki göstermektedir.
2. Biraz Kereviz çiğneyin; kerevizin vücudumuzdaki su dengesi için gerekli olan Sodyum ve potasyum içerdiği bilinmektedir.
3. Hindiba şişkinliği hafifletiyor; Hindiba aynı zamanda şişkinliği hafifletiyor. Çünkü hindiba bitkisi, karnınızda yararlı bakterilerin gelişimini ve aktivitelerini olumlu yönde etkileyen maddeler olan prebiyotikler içeriyor.
4. Hazmı kolaylaştıran miso çorbası; Japon miso çorbası soğuk bir günde sizi sadece ısıtmaz, miso çorbası aynı zamanda hazmı kolaylaştıran enzimler içeriyor.
5. Lahana turşusu yararlı enzimler içeriyor; Lahana turşusu almaya gidin.
6. Pirinç ve darı; Bir kâse kahverengi pirinç ya da darı yemek oldukça faydalı. Her ikisi de bağırsak fonksiyonlarına iyi gelmesinin yanında yararlı bakterileri harekete geçiren lif içeriyor.
7. Keten tohumu; Kahvaltınıza biraz keten tohumu ekleyin. Keten tohumu da bağırsakları yağlayan ve onlara iyi gelen lifler içeriyor.
8. Muz sodyum seviyesini düzenliyor; Bir büyük muz yaklaşık 602 mg potasyum içeriyor. Potasyum da vücudun sodyum seviyesini düzenleyerek şişkinlikle baş etmeye yardımcı oluyor.
9. Zencefili de ihmal etmeyin; Zencefil yemek ya da zencefil çayı içmek hazmı kolaylaştırarak şişkinliğine iyi geliyor. Zencefil aynı zamanda karın şişkinliğine iyi gelen bileşikler içeriyor.
10. Doğal idrar söktürücü maydanoz; Maydanoz doğal bir idrar söktürücüdür ve kolaylıkla kahvaltınızdaki yumurtanızdan akşam yemeğinizdeki patatesinizin yanında yenebilir.
11. Ananas da hazma iyi geliyor; Tatlı ve sulu olmasının yanında, ananas hazmı kolaylaştıran ve şişkinliğe yardımcı olan bromelain (ananasın sap kısmı ezilerek çıkartılan bir madde) içeriyor.

Ayrıca şişkinlikle baş etmek için rafine karbonhidratlardan, alkolden, süt ürünlerinden, tuzdan, baharatlardan, kafein ve işlenmiş, paketlenmiş gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.

889 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım