27 Aralık 2015

Hayvanlarda ve Bitkilerde Solunum Nasıldır?

Hayvanlarda ve Bitkilerde Solunum Nasıldır?

Hayvanlarda Solunum: havadaki oksijeni alıp, dışarıya karbondioksit atan canlıları belirtmek için aerobi, bunun tersi olarak yaşamını sürdüren bazı ilkel yapıları belirtmek için de anaerobi terimleri kullanılır. Anaerobi canlıların, metabolizmalarını sürdürmek için oksijen akımına gereksinimleri yoktur. Birhücrelilerde doğrudan doğruya olan solunum genellikle çokhücrelilerde az ya da çok gelişmiş bir solunum aygıtı gerektirir.

dtasarimayakup77

Memeliler ve insanlarda solunum aynıdır. Hayvanlardaki soluma olayı insandakine şaşılacak derece benzer. Küçük boyutlu memeliler, ağırlıkları göz önünde tutulduğunda, solunumla oldukça büyük hacimde oksijen alıp gene aynı oranda karbondioksit gazını dışarı atarlar. Ağırlıklarının az olmasına karşın akciğerlerinin kapladığı alanın genişliği böylece ortaya çıkar.

Kuşlarda; memeliler gibi akciğerleriyle solunum yaparlar. Bunların solunumunda, göğüs kafesi hareket etmez ve hava keseciklerinde biriktirilmiş bir miktar yedek hava bulunur.

deri-solunumu-300x202

Sürüngenler ve ikiyaşayışlılar: memeliler ve kuşlara göre daha edilgin bir soluma aygıtı vardır. Uzun süre oksijen ya da hava almaksızın yaşamlarını sürdürebilirler. Tümünün akciğerleri vardır, dolayısıyla hava yoluyla solunum yaparlar. Karada ve suda yaşayan ikiyaşayışlılar solungaçla doğup, yaşamlarının ilk bölümünü su içinde geçirirler ve bu sırada suda erimiş halde bulunan havayı solurlar. Hatta aralarından bazıları, akciğerleri geliştikten sonra bile solungaçlarını korurlar. Böylelikle de suda ya da açık havada yaşarlar. Bunlar gerçek anlamda, ikiyaşayışlıların en belirgin örnekleridir. Sürüngenlerin ve ikiyaşayışlıların akciğerleri, aslında iç bölümünde nispeten gelişmiş ve yüzeyini artıran hücre biçimli çıkıntılar bulunan basit kesecikler halindedir. Bütün bu hayvanlarda diyafram yoktur: yılanlar, kertenkeleler ve timsahlar gibi hareketli kaburgaları bulunanlar da beden boşluklarının bu kemikler tarafından genişletilip sıkıştırılması sonucu solurlar. Bu hayvanlar ağızlarını kapayamadıkları zaman kesinlikle soluk alıp veremez. Böylece deri yoluyla solunum olayı, ikiyaşayışlılar için son derece gelişmiştir.

baliklardasolunum1

Balıklar: hemen hemen bütün balıklar solungaçlarıyla solunum yaparlar, sudaki havadan %32 oranında oksijen olmasına karşılık, atmosferdeki havada bu oran %21 kadardır.

Omurgasızlar: omurgasızlarda solunum doğrudan doğruya gaz alışverişi biçiminde ya da bu iş için özelleşmiş organlar yani yumuşakçalar ve kabuklularda solungaçlar; böceklerde soluk borusu ve örümceklerde: akciğerler yardımıyla gerçekleşir.

leaf

Bitkilerde Solunum: Bitkilerde solunumun temeli, hayvanlardakinin hemen hemen aynısıdır. Gaz değişimleri zardan geçerek olur. Üst yapılı bitkilerdeki kovucuk ve gözenek bölümleri değişimi yapan az ya da çok gelişmiş sistemleri oluşturur. Bitkilerde krolofil özümlemesi solunumun tersine olarak yapılmaktadır. Bitki atmosferde erimiş olarak bulunan karbonu almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.