29 Kasım 2015

Hayvanlarda Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır?

Hayvanlarda Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır?

Sindirim sistemi kısaca besin maddelerinin özel enzimlerle parçalanarak emilmesi ve yararı olmayan maddelerin dışarı atılmasını sağlayan organlar bütünüdür.

Hayvanlarda sindirim sistemi; hayvanların beslenme sisteminin temelini oluşturan bu sistem, farklı hayvantürlerinde oldukça benzerlik gösterir ve genellikle bir boru biçimindedir. Birhücrelilerde sindirim sistemi görevini; enzimler içeren sindirim kofulları gerçekleştirirken kirpiklilerde avlarının sürüklendiği hücre yutarı olarak adlandıralan bir çeşit boruya sahiptirler. Süngerlerde gerçek bir sindirim borusu yoktur. Knidlilerin mide boşluğuysa tek delikli basit bir torbadan oluşur. Planaryaların boru biçiminde bir yutakları ve bunu izleyen çokdallı bir barsakları vardır.

Karacigerde asalak olarak yaşayan karaciğer kelebeğinin sindirim sistemi, ağız çekmeniyle başlar, yutak ve kısa bir yemek borusuyla sürer, yemek borusu, anüssüz iki körbağırsağa ayırılır. Tenyalar ya da şeritlerde sindirim sistemi yoktur, unun nedeni asalak yaşantısına bağlı olarak bedenin gerilememesidir. Ascaris cinsinden bir ipsi solucanın sindirim borusu, kaslı bir yukak ve bunu izleyen uzun bir bağırsaktan oluşur. Halkalısolucanların çift delikli uzun bir sindirim borusu vardır. Rotatolar ya da tekerlekli kurtlarda ve yosun hayvanlarında tam bir sindirim borusu bulunur, oysa kolsuayaklıların sindirim aygıtı bir çımazla biter.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.