05 Aralık 2015

Hayvanlar Alemi: Sivrisinek ve Özellikleri!!!

Hayvanlar Alemi: Sivrisinek ve Özellikleri!!!

 

Çiftkanatlılar takımı ve sivrisinekgiller ailesindendir. Uzun duyargası ile her yerde bulunan bir böcek türüdür. Bir çift kanada sahip usta birşekilde uçan ve ince yapılıdır. İkinci çift kanatları denge sağlamaktadır. Sivrisineğin dişileri yumurtlar ve yumurtaları büyümesi için gerekli olan kanı özellikle de insan yani omurgalılardan karşılar. Sivrisinek beslenirken hortumunu kullanır ve hızlı bir şekilde batırır. Bu delici organ dinlene durumundayken alt dudakla korunan mikroskobik bir oluk içinde toplanmış, altı sert kıldan oluşmuştur. Sivrisine sokerken kanın pıhtılaşmasını engelleyen kaşındırıcı bir türürük salgılayarak, emmeden önce kana şırınga eder. Dölleme sonrası yumurtalar dişi tarafından su yüzeyine bırakılır. Suda yaşayan küçük bir kurt görünümündeki kurtçuk saydam ve tüylüdür.

xxxxx1

Mikroskobik suyosunu ve tek hücrelilerle beslenirler. Kuyruğuna yakın bir yerde bulunan özel bir boruyu su yüzeyine çıkararak soluk alır. Yüzme, karın bölgesinin sert bükülmeleriyle gerçekleşir. Başkalaşmadan sonra erişkin sivrisinekler suy yüzeyine çıkar ve uçarlar.

Sivrisenekgiller çoğunlukla kan emerler ve çoğu hastalık bulaştırırlar. Sıtma; sıtma sivrineği, sarı humma; aedes, tripanozoma hastalığı; kala-azar ve şark çıbanı hastalıkları tatarcık aracılığıyla geçer. Simulium’lar küçük ancak daha güçlü türlerdir, bunlar da kan emerler. Ayrıca insanların oturamadığı ve hatta hayvan yetiştirmenin bile olanaksız olduğu sürü hayvanlarının olduğu ve kanlarının emilebildiği bazı tropikal bölgelerdeki akarsu kenarlarında ürerler.

images

Tropikal bölgelerde, üreme hızlı ve on beş günde bir aralıksız olarak devam edebilir. Kurtçukların gelişmesi için en küçük bir su birikintisi bile yeterlidir. Bu kurtçuklar düzenli olarak ananasgillerin içinde biriken suya varıncaya kadar her yerde bulunurlar.

Titrek sinekler tüylü duyargalı küçük sivrisineklerdir. Canlı kırmızı renkte olan ve su birikintilerinde yaşayan kurtçuklar daha çok balçık kurdu olarak biliri. Bazı sivrisinekler yalnızca insana saldırmakla kalmaz, bitkilerle de beslenirler.

Sivrisineklerin Nematocera türünün tümü zararlı değildir. Tipulalar, yazın ortaya çıkar ve ağır uçan sivrisineklerdir. Afrika topraklarında tundra zamanı kısa süren yaz mevsimi sırasında ürerler. Timsahbekçisi diye adlandırılan kuş türü ile birçok kuş türü üreme zamanı denk düşen yavruları beslenmek için kullanılarlar.

Kurtçuklar gelişmek için suya gereksinim duyarlar. Etkin olarak karalarda yaşarlar. Soğuk bölgelerde yumurtalar gelişmek için buzda, buzun çözülmesini beklerler. Çöllerde kimi zaman yıllarca bir sonraki yağmura kadar tam bir kuraklığa dayanmak zorundadırlar. Böyle bir durumda yumurta çok kısa süre içinde değişim geçirerek kurtçuk halini ya da kurtçuktan erişkin hale geçer, daha sonra üremeye devam eder. Kimi türlerde bu gelişim ancak on bir gün sürer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.