Hoşgeldiniz  

Hayvanlar Alemi: Sinekler, Çeşitleri ve Özellikleri!!

admin | 06 Aralık 2015 | Genel, Hayvanlar Alemi

 

İkikanatlı ailesinden uçucu böcek türüdür. Muscidae familyasındandır. Birçok böcek sinek olarak tabir edilsede asıl gerçek sinekler, sinekgillerden olan ikikanatlılardır. Karasinek yani ev sineği en çok bilinen türüdür. İki kanatlı ve altı adet ayağa sahiptir. Ayaklarının pürüzlü yüzeyde durması ve yer değiştirmeyi rahat yapabilmek için çengellerle, düz ve kaygan yüzeylerde daha rahat durabilmesi için yapışkan bacak bölümlerine sahiptir. Gözler petekgöz şeklindedir ve kahverengidir. Duyargaları kısadır, ağızbölümü delici olmayan bir hortum biçimindedir, böylece tükürüğün etkisiyle sıvılaştırılan besinleri çekemey olanak veren ince kanalcıkların yer aldığı süngersi bir yapıdadır.

sinek2

6 ile 8 mm boyunda olan karasineğin kendisinden daha büyük boyutlu olan ve daha hızlı uçabilen yaygın olarak et sineği olarak bilinen bir benzeri bulunmaktadır. Bu sinek türü bira mayasını üzümlerin üstüne taşıdığı ve böylece alkol mayalanmasına neden olduğu için sirke sineği denen, küçük boyutlu Drosophila familyasındandır.

Bütün sineklerin, et kurdu olarak adlandırılan solucansı bir kurtçuğu vardır. Et kurdu, besinlerin üstüne bırakılan yumurtalardan çabucak çıkar ve besinlerin çürümesine ve mikrop yuvası haline gelmesine neden olur. Sinekler, tifo, paratifo, çocuk ishali, dizanteri vs hastalıklarda etkilidirler. Örneğin mavi et sineği olan mavisinekgiller özellikle çürük ortamlarda yaşarlar ve bunların canlılar üstündeki etkisi ağır bir hastalık olan miyaz ortaya çıkabilir.

Bok sinekleri yumurtalarını kirli sulara bırakırlar, bu sineklerin hayvansal maddelerle beslenen kurtçukları karın bölgesinin üst kısmında bedenlerinden daha uzun ve geri çekilebilir bir soluk borusu taşırlar.

Atsineğigiller ailesi üyeleri dış asalaktır, yani bu sinekler hayvanların derileri üzerinde yaşarlar. Atsineği; at, sığır vb alasalağıdır. Geyik sineği, geyiklerin üzerinde yaşar kışın kanatları düşer ve yenileri çıkar. Koyun sineği, koyunda yaşar. Kuşların dış asalağı olanlar arasında güvercin için Lynchia, kırlangıçlar için kırlangıç sineği, sağangiller için Crataerhina örnek verilebilir. Yarasaların asalağı olan sineklerse Pupiparalardır.

Sinek ve örümcekler4

Mide sinekleri; sürülerin yakınlarında ya da at ahırlarının çevresinde yaşarlar. Eriştinleri besin almazlar; dişilerin hayvanların üzerine bıraktığı yumurtalardan çıkarlar. Yumurtadan çıkan kurtçuklar hayvanlar kendilerini yaladıklarında dil mukozasına girerler, mide ve bağırsağa geçerler ve böylece çeşitli sinek hastalıklarına neden olurlar. Özellikle atta yaşarlar.

Erişkin halde besin almayan ve burunda bulunan Oestrus’un yumurtlayıcı ya da yumurta kabuğu ana bedeninde açılan yumurtalar veren dişileri, yumurtalarını boynuzlugiller, atgiller veya fillerin gözlerinin ya da burun deliklerinin yakınında bırakır. Kurtçuklar burun boşlukları ya da alın sinüsü içine girerler ve gelişmelerini buruda tamamlarlar. Ancak kurtçutan sineğe geçiş toprak üzerinde olur.

1670 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım