Hoşgeldiniz  

Hayvanlar Alemi: Sincaplar!!!

admin | 29 Kasım 2015 | Genel, Hayvanlar Alemi

Sincaplar; kemirgen grubundan olup memeli hayvan cinsindendirler. Sincap çeşitlerine bakıldığında Avrupa sincabını ağırlıklı olarak görmekteyiz. Butip boy olarak 25 cm’dir ve 20 cm’lik bir kuyruğa sahiptir. Ayaklarında 4 parmak bulunur. Tüyleri esmer, kızıl, daha seyrek olarak da siyahımsıdır. Kıtanın kuzey kesimlerine gidildikçe gri renk oldukları gözlemlenir. Sincap kulakları tüy tutamlarla bezeli olduğu için soğuk mevsime dayanıklıdır. Kemirgen cinsi bu hayvan ağaçtan ağaca rahatlıkla ve çeviklikle atmalayabilir ve tırmanabilir. Ağaçlarda yuva yapar ve yuvası top biçimindedir. Yaşam ortamı ormandır ve özellikle kozalaklı ormanlardır. Ancak yapraklı ormanlarda da yaşarlar. Besin grubu olarak hem hayvansal hem de bitkisel alandan yararlanırlar. Ağac sansarları en büyük düşmanlarıdır. Kimi ülkelerde insanlarla çok içli dışlı yaşayan bu şirin hayvanlar rahattırlar.

Gri sincap ya da kurşuni sincap en çok Kuzey Amerika’da yaşar. Boy olarak daha büyüktür ve Britanya adalarına götürülmüştür. Burada daha az güçlü olan bayağı sincabın azalmasına yol açacak kadar çoğalmışlardır. Kıtalar arası birçok sincap türüne rastlanır. Zaman içerisinde kimileri yerde yaşamaya ayak uydurmuşlardır. Doğu Avrupa bozkırlarında tarla sincapları örnek gösterilebilir.

Uçan Sincapların ön ve arka ayakları arasında bir zar bulunur. Bu zar sayesinde ağaçtan ağaca rahatlıkla süzülebilirler. Bu uçan sincapların Afrika’da, Asya’da ve Amerika’da yaşayanlrı vardır. Küçük boyda, açık gri tüylü bir türü olan Sibirya uçan sincabı Rusya ve Finlandiya ormanlarında yaşar. Dağ sıçanları da sincapgiller ailesi arasında yer alır.

725 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım