29 Kasım 2015

Hayvanlar Alemi: Semender Nedir?

Hayvanlar Alemi: Semender Nedir?

 

Kuyruklular takımının seendergiller ailesinden üyesi olan Semender çoğunlukla karada yaşayan ama tüm ikiyaşayışlılar gibi iribaş olarak adlandırılan kurtçuğu yalnızca suda yaşadığı için su yakınında ya da içinde üremek zorunda kalan bir hayvan cinsidir.

Cins ve tür bakımından zengin bir topluluktur. Gerçek alttakım; damağında iç burun deliklerinin gerisinde dişleri bulunan bütün kuyrukluları içine alır.

Semedersiler üçe ayrılır. Birincisi gerçek Semendergiller ya da gerçek semenderler ailesi, ikincisi erişkin bireylerinin kurtçuk özelliklerini korumalarıyla nitelenen tek bir ikisoluklu cinsinden oluşmuş ikisoluklugiller ailesi bunlar ABD’nin güneydoğu bölgesinde yaşarlar, üçüncüsü akciğerlerden yoksun uzun bedenli, çoğu kez yılan biçiminde, çok kısa bacaklı olan akciğersiz semendergillerdir. Akciğersiz Semendergillerin birçok cinsi Kuzey Amerika’da yaşar. Avruya’da ve daha çok güneyde yalnızca bir cinsine rastlanır. İtalya ve Alplerin denize yakın yerlerinde yaşayan İtalyan perde ayaklı akciğersizsebenderi’ne İtalicus adı verilir. Amerika’da bulunan kimi türleri mağaralarda yaşarlar.

Gerçek semenderler arasında suda yaşayan türlerle karada yaşayan türler ayırt edilir. Bunların uzun bedenleri birkaç cmden 1,50 metreye kadar değişik büyüklükte olur. Gövdeden iyice farklılaşmış yassı başları, bir kuyrukları ve aynı uzunlukta dört üyeleri vardır. Etleri altında gizlenmiş olan kulakları kulak zarından yoksundur. Her iki çene çok sayıda küçük dişle donanmıştır. Dilin yerleşimi kurbağalardaki gibidir. İskelet kaburga taslaklarını taşır ve parmaklar ön ayaklarda dört, arka ayaklarda hemen her zaman beş tanedir.

İribaşları püskül biçimindeki solungaçlarla solunum yapan semendergiller erişkin halde kurbağalar gibi solunum yaparlar.

Boyu 20 cm kadar olan benekli semender karın bölümü hafif pembeye kaçan parlak siyah renktedir ve canlı sarı renkteki büyük beneklerle süslüdür. Bu Avrupa’da çok yaygın olan ve Türkiye’de bulunan tümüyle zararsız bir hayvandır. Bununla birlikte yan taraflarında kızartı ve kaşıntılara neden olabilen zehirli bir madde salgılayan bir dizi zehir bezleri vardır. İtalya’da 10 cm’lik çok küçük bir semender yaşar. Bu gözlüklü semender olarak adlandırılır. Siyah semender ya da Alp semenderi yalnızca Alpler’de yaşar. Japonya’da yaşayan bir dev semenderse 1,50 metre boya ve aşağı yukarı 100 kg ağırlığına ulaşabilir.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.