31 Mart 2017

Hayvanlar Alemi: Balinaların Özellikleri!!!

Hayvanlar Alemi: Balinaların Özellikleri!!!

Omurgarlı hayvanlardan memeliler sınıfının etenlililer altsınıfının bir takımıdır. Cetacea latince ismidir. Günümüzde hayvanların en büyüğü olan balinalar, eosen devrinden beri yaşarlar. Bütün balinaların en büyüğü olan gökbalinanın boyu 30 metre kadardır; ağırlığı ise 100 tonu geçer. Buna kırşılık, bilginlerin yunusbalığı ya da balina oldukları konusunda görüş birliğine varamadıkları yunusbalığıgillerden bazı balıkların boyu sadece 180 cmdir. dış görüşünleriyle balığa benzeyen balinalar, yunuslar ve domuzbalıkları gibi gerçek memeli hayvanlardır. Yavurlarını doğururlar, solunum yaparlar ve sıcakkanlıdırlar.

Balinaların vücutları yuvarlak, kuyrukları yassı ve geniştir. Kıkırdaktan oluşan kuyruklarının yatay oluşu ilgili çekicidir. Derileri düz ve genellikle tüysüzdür. Derilerinin altındaki kalın yağ tabakası balinaların derin denizlerin basıncından ve düşük sıcaklığından korur. Başlarının büyük olmasına karşılık gözleri küçüktür. Gözleri su altında görmeye elverişlidir. İçkulağa bağlanan bir işitme kanalıyla su içindeki sesleri işitebilirler. Koku alma duyuları yoktur. Akciğerlerinden gelen havayı, solunumdan oluşan nemle birlikte başın gerisindeki burun deliklerinden fışkırtırlar.

Balina türleri: 1) Buzulbalinası yani Eubalaena giacialis, 2) Kamburbalina yani Megaptera novaeangliae, 3) Gökbalina yani Balaenoptera musculus, 4) Kuzeybalinası yani Balaenoptera borealis, 5) Balina yani Balaena mysticetus, 6) İspermeçetbalinası yani Physeter catodon, 7) Gagalıbalina yani Physeter catodon, 8) Küçük yüzgeçli yunus yani Phocaena phocaena, 9) Beyaz balina yani Delphinapterus leucas, 10) Denizgergedanı yani Monodon monoceros, 11) Yunusbalığı: Delphinus delphis, 12) Irmakyunusu: Steno bredanensis, 13) Gagalıyunus: Tursiops truncatus, 10) Katinbalina: Orcinus orca,

Balıklardaki yüzgeçlere karşılık balinaların ayakları vardır. kürek biçimindeki ön ayakları suda dengelerini sağlamalarını ve yönlerini bulmalarını sağlar. Art ayakları yoktur; vücutlarının karkasında bir sırt yüzgeci yer alır. Hareket etmek için kuyruklarından yararlanırlar.

Balinaların dişlibalinalar yani Odontoceti ve dişsizbalinalar yani Mysticeti olmak üzere iki alttakıma ayrılırlar. Dişlibalinaların da ispermeçetbalinasıgiller yani Pyhseteridae, gagalıbalinagiller yani Ziphiidae, yunusbalığiller yani Ziphiidae, küçükyüzgeçliyunusbalığıgiller yani Delphinapteridae ve ırmakyunusbalığıgiller: platanistidae gib familyaları vardır. Gerçekbalinagiller (Balaenidae) ve çatalkuyruklubalinagiller (Balaenopteridae) ise dişsiz balinalar takımındandır.

Gerçek balinagillerin ak balina (Balaena glacialis); çatalkuyruklu balinagillerin de çatal kuyruklu balina, Fin balinası (Balaenoptera physalus), gökbalina (Balaenoptera musculus), kamburbalina (Megaptera nodosa), kuzey balinası (Balaenoptera borealis), küçük çatal kuyruklu balina (Balaenoptera acuto rostrata), pasifik gri balinası (Rachianectes glaucus), balina (Balaena mysticetus) gibi türleri vardır.

Dişli balinalardan gagalıbalinagillerin gagalıbalina (Hyperodon ampullatum), ispermeçetbalinasıgiller ispermeçet balinası (Physeter catodon), yunusbalığıgillerin de kara balina (Globicephale melaena) türleri bilinmektedir.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.