Hoşgeldiniz  

Hayvanlar Alemi: Balıkbiti ve Özellikleri Nelerdir?

admin | 19 Mart 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Gerçekte bit olmayıp balıkların üstüne bir çift çekmenle yapışan, yuvarlak görevdeli, kabuklu bir asalaktır. Başın üst kısmında birbirine yapışık gözleri, ön kısmın altında ise çok sayıda üçgen biçiminde dikenler bulunur. Bu dikenler, asalağın yapışacağı balığın bulunmasına yarar. Argulus cinsinden olanlar, başları konağın başının yönünde olarak balğın derisine kuvvetli bir şekilde kenetlenirler.

Argulus cinsi dünyanın her tarafındaki deniz ve tatlı su balıklarında bol miktarda görülür. En yaygın tür olan Argulus scutiformisin boyu 2,5 cm kadardır. Balıkbiti yumurtalarını konağın üstüne bırakmaz, düz yerlere ve katı cisimlerin üstüne bırakır. Bazı türlerde yavrular 35 günde, bazılarında 18, bazılarında ise 80 günde doğar. Yumurtadan çıkan yavruların biçimler genel olarak erginlerinkine benzer; ancak çekmenleri yoktur. Yavru balıkbiti yumurtadan çıktıktan dört beş gün sonra ilk tüylerini döker; 20 günnlük olduğunda beş kez tüy dökmüş olur. Bu tüy dökme devresinin sonunda çekmen oluşur.

Dolops cinsi ise Afrika ve Güney Amerika’daki tatlı sularda bulunur. Çekmenleri yoktur. Solunumu sağlayan ve kana kırmızı rengini veren hemoglobin maddesine sahiptirler. Böylece havası az sularda yaşayan balıklara yapıştıklarında ortama uymaları kolaydır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

588 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım