Hoşgeldiniz  

Hayvanlar Alemi: Bağırsaksolucanı ve Özellikleri!!!

admin | 25 Şubat 2017 | Biyoloji, Genel, Hayvanlar Alemi

İlkelkurtlar dalının yuvarlakkurtlar sınıfının iplikkurtları sınıfının iplikkurtları takımından bir türdür. Latince adı Ascaris Lumbricoides’tir. İnsan vücudunda yaşayan bir asalaktır. İnsanların %70’de bulunur. Özellikle küçük çocuklarda çok görülür. Vücudu yuvarlak olup 30 cm uzunluğundadır. Krem renklidir, ince bağırsaklarda yaşarlar. Durumlarını bağırsağın sağınma hareketinin etkilemeyeceği şekilde ayarlarlar.

Olgun bir dişi günde 200 bin yumurta yapabilecek güçtedir. Yumurtaların dışında kalın ve koruyucu bir kabuk vardır. Yumurtalar ancak bağırsaktan dışarı çıktıktan sonra gelişmeye başlar. Kurtçuğun gelişebilmesi için sıcak ve nemli bir ortam gerekir. Kurtçuk kabuk içinde uzun süre, bazen yıllarca nemli toprakta kalabilir. Yumurta, pis yiyeceklerle insan bağırsağına geçer, ince bağırsakta açılır ve kurtçuk vücutta dolaştıktan sonra ince bağırsağa gelir; bağırsak zarını deler ve kan yoluyla karaciğer, kalp ve akciğerlere ulaşır. Alveollerde bir süre kalır. Soluk borusuna ve gırtlağa çıkar ve yutak yoluyla ince bağırsağa döner. Bir hafta kadar süren bu dolaşım sırasında kurtçuk, iki kez dğişim gösterir. Değişim bağırsakta tamamlanır ve kurtlar iki ayda ergin hale gelirler.

Solucanlar insan bağırsağında beslenirler ve başka organlara gitmezlerse çok zararlı olmazlar. İnsan bağırsağında beslenen bağırsak solucanları çoğalırlarsa bağırsakların tıkanmasına yolaçabilirler. Çocuklarda görülen bağırsak hastalıkları, vücut ve ruh gelişmesini geriletir. Bunu önelemek için solucanların ilaçla dışarı atılması, öbür organlar da geçmişlerse cerrahi müdahale yapılması gerekir.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

 

493 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım