24 Ocak 2016

Hayvan Türlerinin İlk Olarak Sınıflandırılması!!

Hayvan Türlerinin İlk Olarak Sınıflandırılması!!

Hayvan sınıflandırılması ilk defa Aristo tarafından MÖ 387 yılında gerçekleştirildi. Hayvan türlerini sınıflandırmak ve hiyerarşiler içinde yerini belirleme görevinden çok etkilenmiş olan dikkatli ve titiz bir gözlemciydi. Bu şekilde beş yüzden fazla hayvan türüyle ilgilendi ve yaklaşık elli kadarı üzerinde otopsi yaptı. Sınıflandırma yöntemi mantıklı ve bazı yönlerden çarpıcı bir şekilde moderndi.

canlilar-dunyasini-gezelim-taniyalim

Deniz alemine özellikle ilgi duyuyordu. Yunusun, yavrusunu doğumdan önce plasenta denilen özel bir organla, doğduktan sonra da sütle besleyerek canlı olarak doğurduğunu gözlemledi. Bunu hiçbir balık türünün yapmadığını gözlemledi. Ancak bu tür doğum yöntemi memelilere has bir yöntemdi. Bu nedenle Aristo yunusu denizin balıklarıyla değil de kara hayanlarıyla aynı sınıfa koydu. Bu konuda Aristo’yu yakalamak biyologların 2000 yılını aldı.

hazvan

Sınıflandırma önemlidir; çünkü belirli bir çalışma sahasının düzenlenmesini sağlar. Biyoloji söz konusu olduğunda ise özellikle önemlidir, çünkü sonunda bizi biyolojik evrim düşüncesine götürür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.