Hoşgeldiniz  

Hayatı Daha Doyurucu ve Yapıcı Şekilde Yaşamanın Sırları Nelerdir?

admin | 24 Ağustos 2014 | Genel, Sağlık

İnsiyatifi Ele Alma: İnsan olarak kendi yaşamlarımızdan sorumlu olduğumuzu davranışlarımız, koşullarımız değil, kararlarımızın işlevidir. Değerlerimizi duygularımızdan üstün tutabiliriz. Bazı şeylerin olması için hem inisiyatifimiz hem de sorumluluk vardır.

Sonunu Düşünmek ve Öyle İşe Başlamak: Sonunu düşünerek işe başlamak, varacağınız yeri iyice belirleyerek başlamak demektir. Şu anda bulunduğunuz yeri ve attığınız adımların her zaman doğru yönde olduğunu anlamanız için nereye gittiğinizi bilmektir. Boş zaferler kazanmak için çaba sarf edilmemeli. Bizim için nelerin çok önemli olduğunu bilmeliyiz. Eğer merdiven doğru duvara dayanmamışsa attığımız her adım bizi yanlış bir yere doğru hızla götürür.

Önemli İşlere Öncelik Verme: Önemli olana karar verin. İncelikli işlerinizi belirleyin ve gün gün bu işleri gerçekleştirmeye çalışın.

Kazanma İlkesi: Kazanma ilkesi derken rekabet ortamı kastedilmemektedir. Başkalarıyla ilgili ilişkilerimizde insana özgü eşsiz yetilerin, öz bilinç, hayal gücü, vicdan ve özgür irade her birinin kullanılmasını gerektirir. Yani karşılıklı öğrenme, karşılıklı etkileme ve karşılıklı yararları içerir. Kazanma  ilkesi bütün ilişkilerimizde başarının temelini oluşturur ve yaşamın beş boyutunu kapsar. Karakterle başlar, ilişkilere doğru ilerler, bundan anlaşmalar doğar, beslenir ve süreci içerir.

Önce Anlayın Sonra Anlaşılmaya Çalışın: Karşımızdaki konuştuğunda çoğumuz ya dinlemeyiz, ya dinler gibi yaparız, ya yarım yamalak dinleriz ya da pür dikkat dinlemeye çalışırız. Ancak çok azımız kendimizi karşımızdakinin yerine koyarak yani empati yaparak dinleriz. Empati birçok olumsuzluğu ortadan kaldırır.

Birlik olmayı bilmek: Bir elin nesi var iki elin sesi var demişler. İnsanların farklılıklarından ve güçlü yanlarından  yararlanılarak birlikte yapılan işlerden her zaman daha fazla verim alınır ve daha az hata yapılır.

Kendimizi Geliştirmek: Her zaman kendimizi korumalı ve geliştirmeliyiz. Fiziksel, ruhsal, zihinsel ve sosyal olarak ilerlemeliyiz. Bu yaşam boyu kendimize yapabileceğimiz en önemli yatırımdır. Bu nedenle kendimize zaman ayırmayı bilmeliyiz.

883 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım